Lavičky a odpadkové koše z Bílovic míří na olympiádu do Ria

První české vítězství v Riu slaví lavičky z Bílovic u Uherského Hradiště. Jejich výrobce uspěl v soutěži na vybavení olympijské vesnice. Bílovická firma poslala do Brazílie pět set kusů mobiliáře. Krom laviček i odpadkové koše a stojany na kola.

Na takové lavičky si budou za pár dnů moci sednout sportovci v olympijské vesnici
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Už za tři dny začne nad brazilským Riem hořet olympijský oheň jednatřicáté letní olympiády. Kromě českých sportovců se v Brazílii představí i moravští řemeslníci. Lavičky, na kterých budou sportovci sedět v olympijské vesnici, vyrobili v bílovické dílně.

Vypadají křehce, ale vydrží dlouho

„Je to klasický koncept lavičky s litými bočnicemi a dřevěnými lamelami, ale ve zcela moderním současném designu,“ popisuje lavičku majitel firmy a designér David Karásek. I když lavičky vypadají křehce a lehce, splňují všechny požadavky výběrového řízení. „To znamená, že ta věc musí dlouho vydržet, vypadat krásně, ale zároveň nesmí být moc drahá,“ dodává David Karásek.

Podobná kritéria musela splnit i další firma z Uherského Hradiště. S pomocí jejich plošin se bude lidem s tělesným postižením lehčeji cestovat metrem. „Cesta byla značně dlouhá a trnitá, ale nakonec nás dovedla k cíli. Minulý měsíc jsme dodali do metra v Riu de Janiero sedm našich plošin,“ říká ředitel firmy Antonín Machala.

Na olympiádu do Ria vyráží i kaplan ze Slavkova

Z jižní a východní Moravy bude na Olympiádě v Riu hájit české barvy dvacet čtyři sportovců. Například hodonínský rodák, oštěpař Vítězslav Veselý, olympijský vítěz ve střelbě David Kostelecký nebo dráhař Pavel Kelemen. Vůbec poprvé je oficiálním členem olympijské delegace i kaplan. Zatímco na zimních hrách v Soči byl Oldřich Chocholáč ze Slavkova jako fanoušek, do Ria už pojede pracovně. „Je to služba nejenom pro věřící, ale pro všechny, kteří budou chtít s kaplanem sdílet ať už své radosti a naděje, smutky a bolesti, výhry nebo prohry,“ říká kaplan českého olympijského týmu Oldřich Chocholáč. 

Zatímco kaplan, sportovci i fanoušci Rio nejpozději 21. srpna opustí, moravský nábytek v ulicích zůstane.