Obce kolem Horky se brání skladu jaderného odpadu a státu hrozí žalobou

Obce kolem vysočinské lokality Horka hrozí žalobou na stát, pokud Sobotkův kabinet schválí návrh na průzkum zdejšího terénu pro trvalé úložiště radioaktivního odpadu. Správu úložišť varují, že s ní ukončí dialog. Kromě Horky by se mohl předběžný průzkum podloží týkat ještě Kraví hory na Žďársku. Ministerstvo průmyslu obce tiší, že ještě není rozhodnuto – a že stát hodlá jednat i s dalšími pěti lokalitami.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Obce u Horky se vzpěčují „jadernému“ průzkumu

O plánovaném zúžení počtu lokalit, kde by se měl dělat geologický průzkum, z původních sedmi na dvě, informoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pátek na tiskové konferenci.

„Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí. Podotýkám obcí, nikoli samozvaných aktivistů,“ uvedl.

Lokality Horka a Kraví hora jsou podle něj jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát nebo se k žalobě nepřidala. Pokud se ukáže, že lokality Horka a Kraví hora nejsou pro úložiště vhodné, je možné, že se stát ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí.

Starosta Rudíkova: Jsme připraveni podat žalobu

Podle starostů z lokality Horka však obce projevují nesouhlas s průzkumy už dlouhou dobu všemi možnými prostředky a také podpořily podání žaloby prostřednictvím hnutí Calla. „Jsme připraveni udělat cokoli v mezích zákona, aby neproběhly ani průzkumné práce. Činili jsme tak dvanáct let a tenhle krok nás v tom ubezpečil a budeme ještě razantnější,“ řekl starosta Budišova Petr Piňos (ČSSD).

Podle starosty Rudíkova Zdeňka Součka stát garantoval, že bude zkoumat všech sedm lokalit. „Nemůže jich najednou přeskočit pět, kde by mohly být geologické podmínky třeba lepší než v lokalitách Horka a Kraví hora. Chceme transparentní průzkum ve všech sedmi lokalitách a geologii jako hlavní kritérium pro případnou stavbu hlubinného úložiště. Pokud má být hlavním kritériem to, zda je či není podaná žaloba, potom jsme připraveni žalobu okamžitě podat také,“ oznámil Souček. 

Mapa možných lokalit pro nové úložiště jaderného odpadu
Zdroj: Nechcemeuloziste.cz

Ministerstvo: Ještě se o ničem nerozhodlo

Starostové z Vysočiny se už za deset dnů sejdou v Praze s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) a chtějí ho požádat, aby návrh, kde jsou vytipované k průzkumu dvě lokality, Kraví hora a Horka vládě ke schválení vůbec nepředkládal.

Samo ministerstvo sdělilo, že páteční oznámení neznamená, že by byly s konečnou platností vybrány oblasti, v nichž by měl pokračovat průzkum. „Pouze jsem dal najevo respekt k odporu obcí pěti lokalit. I přesto ale chci 28. července jednat se zástupci obcí ze všech sedmi dosud uvažovaných lokalit, abych si bezprostředně ověřil jejich postoje a znovu je vyzval k věcnému dialogu,“ sdělil ministr Mládek.