Soud snížil tresty za daňový únik 157 milionů. Vaškůjovi na osm let

Podnikatel Roman Vaškůj, souzený za daňový únik při obchodech s leteckým petrolejem, stráví ve vězení o rok méně. Zlínský krajský soud mu totiž snížil trest z devíti na osm let. Kratší dobu ve vězení stráví také jeho komplic, podnikatel Stanislav Nedbálek, který si odsedí šest let. Vinným je také obchodník Radomír Vybíral. Tomu ale soud další trest neuložil kvůli jeho dřívějšímu odsouzení na 13 let. Úniky způsobily škodu přes 157 milionů korun.

Vyšší tresty si trojice vyslechla loni v lednu od stejného soudu. Jeho rozsudek ale pak zrušil olomoucký soud. Podle něj byl verdikt zlínského senátu předčasný a nejasný, nevypořádal se především s pochybnostmi ohledně odposlechů.

Další dokazování ale nepřineslo žádné nové informace, takže podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové nemohlo výrok soudu nic změnit. „Daň měla být přiznána,“ uvedla Šperlichová. Tresty jsou tak nižší jen kvůli délce řízení. K únikům totiž došlo už v roce 2004, tedy před dvanácti lety. Rozsudek ale zatím není pravomocný. 

Státní zástupce Michal Galát byl s rozsudkem spokojen, byť si ponechal lhůtu pro podání odvolání. „Soud rozhodl po právu a spravedlivě,“ řekl. Nedbálek se na místě odvolal, Vaškůj a Vybíral se jednání nezúčastnili. Původně obžalovaným hrozilo až deset let, svou vinu už dříve popřeli.

Petrolej skončil v čerpacích stanicích

Případ se týká obchodů, které se od května do prosince roku 2004 točily kolem společnosti Discovery Travel (DT). Ta provozovala leteckou linku ze slováckých Kunovic do Prahy a pak dál do zahraničí. Vaškůj byl generálním ředitelem, Nedbálek předsedou představenstva. Podle obžaloby muži nakupovali letecký petrolej a předstírali, že má být použit do letadel.

Podle státního zástupce ušetřili miliony za spotřební daň, kterou by jinak za prodej museli platit. Velkou část paliva ale firma údajně využila jinak. Z více než osmnácti milionů litrů mělo jít do letadel jen asi dva a půl milionu litrů. Zbytek petroleje podle vyšetřovatelů obžalovaní smíchali ve stáčírnách v Napajedlech, Vlkoši a Kyjově s naftou a prodávali čerpacím stanicím.

Žaloba uvádí, že Vaškůj objednával nákup petroleje a nepravdivě informoval dodavatele, že není potřeba platit spotřební daň. Jeho spoluobžalovaný Radomír Vybíral, který už dostal za daňové úniky v jiném případu třináct let vězení, jako hlava skupiny zajišťoval financování nákupu a distribuci pohonných hmot na čerpací stanice. Nedbálek pak zřejmě podepsal smlouvu mezi dodavatelem a DT, přičemž podle obžaloby věděl, že část leteckého petroleje bude využita jinak, což prý i organizoval.

Vaškůj po rozsudku utekl za hranice

Vaškůj byl v květnu 2009 odsouzen na 7,5 roku za jiné daňové úniky při obchodování s palivy. Po rozsudku Vaškůj uprchl a o rok později jej na základě evropského zatykače zadržela ve Vídni rakouská policie. Část trestu si odpykal. V roce 2012 byl podmínečně propuštěn.

Soud mu proto nyní uložil souhrnný trest i za toto odsouzení. Podnikatel figuroval také v případu někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka, který byl podezřelý z přijetí úplatku. Vaškůje vyšetřovali kvůli podezření, že se pokusil ovlivňovat korunní svědkyni Marcelu Urbanovou. Stíhání Čunka i Vaškůje bylo nakonec zastaveno.

Vybíral a Gajdošík další tresty už nedostali 

Za hlavu petrolejářského impéria pak býval označován Vybíral. Už před lety byl obviněn z daňového úniku 160 milionů korun a strávil sedm měsíců ve vazbě. Policie mu ale tehdy nic neprokázala. Odsouzen byl až v roce 2014, kdy mu vrchní soud uložil 13 let. 

V kauze byl také obžalován a je pravomocně odsouzen úředník Dušan Gajdošík. Stejně jako u Vybírala mu krajský soud další trest neuložil, protože ho už vrchní soud potrestal v jiné věci za machinace s DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Odpykává si 9,5 roku vězení.