Soud snížil tresty za daňový únik 157 milionů. Vaškůjovi na osm let

Podnikatel Roman Vaškůj, souzený za daňový únik při obchodech s leteckým petrolejem, stráví ve vězení o rok méně. Zlínský krajský soud mu totiž snížil trest z devíti na osm let. Kratší dobu ve vězení stráví také jeho komplic, podnikatel Stanislav Nedbálek, který si odsedí šest let. Vinným je také obchodník Radomír Vybíral. Tomu ale soud další trest neuložil kvůli jeho dřívějšímu odsouzení na 13 let. Úniky způsobily škodu přes 157 milionů korun.

Vyšší tresty si trojice vyslechla loni v lednu od stejného soudu. Jeho rozsudek ale pak zrušil olomoucký soud. Podle něj byl verdikt zlínského senátu předčasný a nejasný, nevypořádal se především s pochybnostmi ohledně odposlechů.

Další dokazování ale nepřineslo žádné nové informace, takže podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové nemohlo výrok soudu nic změnit. „Daň měla být přiznána,“ uvedla Šperlichová. Tresty jsou tak nižší jen kvůli délce řízení. K únikům totiž došlo už v roce 2004, tedy před dvanácti lety. Rozsudek ale zatím není pravomocný. 

Státní zástupce Michal Galát byl s rozsudkem spokojen, byť si ponechal lhůtu pro podání odvolání. „Soud rozhodl po právu a spravedlivě,“ řekl. Nedbálek se na místě odvolal, Vaškůj a Vybíral se jednání nezúčastnili. Původně obžalovaným hrozilo až deset let, svou vinu už dříve popřeli.

Petrolej skončil v čerpacích stanicích

Případ se týká obchodů, které se od května do prosince roku 2004 točily kolem společnosti Discovery Travel (DT). Ta provozovala leteckou linku ze slováckých Kunovic do Prahy a pak dál do zahraničí. Vaškůj byl generálním ředitelem, Nedbálek předsedou představenstva. Podle obžaloby muži nakupovali letecký petrolej a předstírali, že má být použit do letadel.

Podle státního zástupce ušetřili miliony za spotřební daň, kterou by jinak za prodej museli platit. Velkou část paliva ale firma údajně využila jinak. Z více než osmnácti milionů litrů mělo jít do letadel jen asi dva a půl milionu litrů. Zbytek petroleje podle vyšetřovatelů obžalovaní smíchali ve stáčírnách v Napajedlech, Vlkoši a Kyjově s naftou a prodávali čerpacím stanicím.

Žaloba uvádí, že Vaškůj objednával nákup petroleje a nepravdivě informoval dodavatele, že není potřeba platit spotřební daň. Jeho spoluobžalovaný Radomír Vybíral, který už dostal za daňové úniky v jiném případu třináct let vězení, jako hlava skupiny zajišťoval financování nákupu a distribuci pohonných hmot na čerpací stanice. Nedbálek pak zřejmě podepsal smlouvu mezi dodavatelem a DT, přičemž podle obžaloby věděl, že část leteckého petroleje bude využita jinak, což prý i organizoval.

Vaškůj po rozsudku utekl za hranice

Vaškůj byl v květnu 2009 odsouzen na 7,5 roku za jiné daňové úniky při obchodování s palivy. Po rozsudku Vaškůj uprchl a o rok později jej na základě evropského zatykače zadržela ve Vídni rakouská policie. Část trestu si odpykal. V roce 2012 byl podmínečně propuštěn.

Soud mu proto nyní uložil souhrnný trest i za toto odsouzení. Podnikatel figuroval také v případu někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka, který byl podezřelý z přijetí úplatku. Vaškůje vyšetřovali kvůli podezření, že se pokusil ovlivňovat korunní svědkyni Marcelu Urbanovou. Stíhání Čunka i Vaškůje bylo nakonec zastaveno.

Vybíral a Gajdošík další tresty už nedostali

Za hlavu petrolejářského impéria pak býval označován Vybíral. Už před lety byl obviněn z daňového úniku 160 milionů korun a strávil sedm měsíců ve vazbě. Policie mu ale tehdy nic neprokázala. Odsouzen byl až v roce 2014, kdy mu vrchní soud uložil 13 let. 

V kauze byl také obžalován a je pravomocně odsouzen úředník Dušan Gajdošík. Stejně jako u Vybírala mu krajský soud další trest neuložil, protože ho už vrchní soud potrestal v jiné věci za machinace s DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Odpykává si 9,5 roku vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 1 hhodinou

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 7 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 16 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
včera v 20:26

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:17

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
včera v 15:59

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánovčera v 15:18

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14
Načítání...