Zámek v Moravském Krumlově vydražilo město. Nikdo jiný jej nechtěl

Čtrnáct milionů korun – taková byla vyvolávací cena zámku v Moravském Krumlově. Nakonec jej v elektronické dražbě koupilo město. O tom, že se bude objekt dražit, rozhodl před týdnem pražský soud. Dosavadní majitel zámku má totiž milionové dluhy a čelí insolvenčnímu návrhu.

Zámek v Moravském Krumlově
Zdroj: Wikimedia Commons

Od jedenácti hodin dopoledne přibyla mezi budovami v elektronické dražbě další – původně gotický hrad, nyní už renesanční zámek v Moravském Krumlově. Za dvě hodiny už jej vydražilo město. „Ta jednodušší část je hotová, nyní nastupuje část složitější, tedy zámek opravit. Dnes jsme vzali odpovědnost za osud zámku,“ okomentoval situaci starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Výsledek dražby bude definitivně potvrzen za patnáct dní.

Video Studio ČT24
video

Speciální vysílání ČT24 k dražbě zámku v Moravském Krumlově

Podle něj je cena výhodná, a to i díky tomu, že se nikdo jiný o zámek neucházel. Částka 14 milionů, za kterou se zámek vydražil, je asi desetina ročního rozpočtu města. Koupi zámku zvažovalo město už dlouho. Jeho vedení by v něm chtělo umístit expozice věnované umění. Velkolepý plán na jeho koupi odhlasovali krumlovští zastupitelé už loni v létě, pak se ale prodej zastavil kvůli dluhům majitele. 

O jeho umístění do dražby pak rozhodl Městský soud v Praze, který tak vyhověl návrhu na předběžné opatření soudního exekutora Jiřího Proška. Prodej zámku má totiž alespoň částečně uspokojit věřitele, jimiž jsou mateřská společnost Incheba a také klenotnická společnost Pretis z Nového Města nad Metují.

Pretis požaduje téměř deset milionů včetně úroků, jejich oprávněnost potvrdil pravomocně soud. Dále majitel zámku – společnost Reality MJ – dluží devět milionů mateřské společnosti Incheba. Sesterská společnost Incheba Expo Praha požaduje zaplatit 16 milionů. Podle soudu nemohou být zájmy věřitelů dražbou poškozeny.

Město se zajímá o zámek i epopej  

Zámek navíc kvůli sporům chátrá. Je totiž opravený jen zčásti. Krumlovští zastupitelé ale už před rokem uvedli, že po dokončení rekonstrukce by chtěli s Prahou vyjednat, aby se do zámku vrátilo dílo malíře Alfonse Muchy – Slovanská epopej. Tento soubor 23 obrazů je majetkem hlavního města, v němž je nyní epopej vystavena. Více než půl století byla prezentována právě v krumlovském zámku. 

Nyní je dílo vystavené v Národní galerii v Praze, kde bude do konce roku. Potom ho čeká dvouletá cesta do asijských zemí - a s tou zásadně nesouhlasí vnuk slavného malíře John Mucha. Ten soudně usiluje o svěření díla do svých rukou - Praha podle něj zatím nejedná vstřícně o místu, kde by měla být epopej dlouhodobě vystavená.

Jisté je, že Národní galerie s epopejí po jejím návratu v roce 2019 nepočítá. Praha ho ale Krumlovu vrátit nechce - a hledá jiné prostory. Další osud epopeje tak bude nejspíš jasnější až po soudním verdiktu.