Krypta, kde zahynuli hrdinové, bude přístupná zdarma. Možná připadne VHÚ

Pravoslavné církvi hrozí, že přijde o kryptu pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Krypta, kde zahynuli výsadkáři z operace Anthropoid, patří Praze a církev ji spravuje. Z několika důvodů zvažuje město, že správu předá Vojenskému historickému ústavu. Ať už bude novým správcem kdokoli, chce vedení města, aby se za vstup do krypty nadále nemuselo platit.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Praha zvažuje, kdo bude novým správcem krypty

Místo posledního odporu sedmi československých výsadkářů včetně dvojice, která se podílela na likvidaci Reinharda Heydricha, je přístupné pouze za poplatek. Spravuje ji pravoslavná církev, jejíž duchovní výsadkáře ukryl a řada členů církve poté čelila represím. Způsob, kterým to církev činí, se však nelíbí hlavnímu městu, kterému kostel včetně krypty patří. „Vybírat vstupné se mi zdá nemorální,“ podotkla předsedkyně výboru pro kulturu pražského zastupitelstva Eliška Kaplický Fuchsová.

Vstupné 75 korun proto chce město zrušit. Nastala k tomu vhodná příležitost. Smlouva s církví vypršela, a tak nic nebrání vybrat jiného správce. Tím by mohl být Vojenský historický ústav. Jeho ředitel Aleš Knížek by to uvítal. „Propojení s ostatními muzei Vojenského historického ústavu by bylo mnohem jednodušší, co se týká prezentace, co se týká odborného pohledu na věc,“ řekl.

Pravoslavná církev ale dala najevo, že by krypta, kde padli českoslovenští hrdinové, mohla být přístupná zdarma i pod její správou. „Nebráníme se, pokud bychom měli finance odjinud,“ naznačil osobní tajemník biskupa Ondřej Chrást. Podle Elišky Kaplický Fuchsové v takovém případě „nebrání nic tomu, aby pravoslavná církev kostel i kryptu nadále provozovala“.

Problém se vstupným ale není jediným důvodem, proč město začalo uvažovat o změně správce. Jde i o to, že jsou v církvi dlouhodobě vyostřené vztahy. To dokazuje i postoj části jejích členů, kteří jsou proti tomu, aby církev kryptu nadále spravovala. Část pražských politiků by i proto uvítala, aby krypta přešla pod VHÚ. Konečné rozhodnutí padne v září.