Běžně používané membrány na čištění vody jsou většinou keramické nebo kovové. Novinka z Liberce je vyrobena z nanovláken a připomíná filtrační papír. Hustota síta je ale mnohem větší než u konvenčních membrán a je díky tomu mnohem efektivnější.
„Průtok filtrem je vyšší, při srovnatelné velikosti dokáže naše zařízení vyčistit mnohem větší množství vody,“ vysvětlil obchodnětechnický ředitel společnosti Petr Kudrna. Membrána z nanovláken má také výrazně nižší provozní náklady než konvenční filtry a vodu může čistit až deset let.
Na vývoji nové metody pracovali ve společnosti BMTO s vědci z liberecké univerzity od roku 2011. „Naším prvním cílem bylo vyfiltrovat z odpadních vod vodu užitkovou, což se už běžně daří,“ řekl předseda představenstva BMTO Jiří Bušek.
Rychlá pomoc při znečištění pitné vody
Nová filtrační zařízení jsou určena průmyslovým podnikům, města a obce jimi mohou doplnit své čistírny odpadních vod, využít je ale mohou i domácnosti. Upravovat mohou třeba vodu z domovních studní.

Membrány z nanovláken udělají z odpadní vody pitnou
Systém dokáže z odpadní vody dostat veškeré viry, bakterie a další nebezpečné látky. Zařízení tak podle Buška může posloužit i při haváriích, jaká postihla loni třeba pražské Dejvice, kdy do pitné vody prosákla kanalizace. „Stačilo by potrubí napojit na náš filtr a nemusela by se pitná voda dovážet,“ dodal.
V dešťové vodě zůstanou důležité minerály
V pitnou vodu umí nová metoda proměnit i vodu dešťovou, což je jednodušší. „Výhodou této metody filtrace je schopnost zachovat ve vodě důležité minerály a další látky, které jiné metody jako je ultrafiltrace nebo osmóza odstraňují, a je pak třeba je do vody uměle doplňovat,“ vysvětlil Jakub Hrůza z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL.
Použití takto vyčištěné vody k pití ale zatím česká legislativa brání. Vyčištěné odpadní vody tak lze zatím používat bez jakéhokoliv nebezpečí třeba k zalévání zahrad.