Seriálové kostýmy, filmové rekvizity i televizní technika jsou nově k vidění na hradě Špilberk. Brněnské studio České televize v jeho prostorách totiž připravilo výstavu k oslavě 55 let od prvního vysílání z Brna. Návštěvníci si mohou vystavené předměty nejen prohlížet, ale také si rovnou vyzkoušet některé profese.
Brněnské studio ČT vysílá 55 let. Výročí slaví výstavou na Špilberku
Pětapadesát let vysílání se na Špilberku vleze do devíti místností. V nich jsou k vidění staré televizory, televizní techniky a podobně. Kromě prohlídky mají zájemci možnosti si vyzkoušet dabing nebo roli moderátora. „Výstava představuje nejen práci redaktora nebo moderátora, ale také kameramana, švenkera, kostymérky, maskérky, ale i dalších,“ vyjmenoval kurátor výstavy Martin Samson z Muzea města Brna.
Na návštěvníky také čekají kostýmy z Četnických humoresek nebo z pohádky Lotrando a Zubejda. „Nejen děti si budou moci kostýmy i vyzkoušet. Můžou také vstoupit do kanceláře četníka Arazima a zkusit si vyšetřit nějaký případ,“ upozornil Samson.
Expozice, která se pro veřejnost otevírá v pátek 24. června, ale ukáže i televizní manipulaci. Zájemci uvidí jednu reportáž o jednom tématu sestříhanou a prezentovanou třemi různými způsoby.
Kromě interaktivních prvků výstava ukazuje i dramatické okamžiky. Připomíná je velkoformátová fotografie tanku před televizní budovou Typos v centru Brna při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.
Z Brna se přitom začalo vysílat jen několik let předtím – 6. července 1961. „V říjnu se vysílalo poprvé krajské zpravodajství, v srpnu sportovní přenos a v prosinci divadelní inscenace. Od začátku se tedy v Brně zformovalo plnoformátové studio, kterým chceme být i dnes a do budoucna,“ doplnil Souček. Výstava je také předělem ve fungování studia, protože aktuálně už se zaměstnanci stěhují z paláce Typos do nového studia v Líšni.
Expozice není na Špilberku náhodou. Když se před více než padesáti lety uvažovalo, kde bude televizní studio, prostory hradu byly právě jednou z možností.