Praha přísněji kontroluje vodu, chystá i výměnu potrubí

Praha zpřísnila kontroly kvality vody. Stalo se tak po roce od havárie potrubí na Praze 6, kdy kontaminovaná voda nakazila skoro pět tisíc lidí z Dejvic a Bubenče. Vyšetřování ukázalo, že problémy způsobilo nestandardní položení kanalizace nad vodovodním řadem. Policie v souvislosti s havárií stíhá dva lidi.

Video Události v regionech (Praha)
video

Praha přísněji kontroluje vodovody

Městská firma opatření zpřísnila na místech, kde by mohla být ohrožena kvalita vody, probíhá kontrola před zprovozněním hydrantu i po zprovoznění.

Centrální laboratoř nově využívá mikrobiologické metody. Pomocí přístrojů dokáží kontaminaci poznat do tří hodin. Po událostech z loňského roku navíc Praha rozhodla o kompletní rekonstrukci vodovodního potrubí. Rekonstrukce potrvá do dubna 2017. Do té doby budou obyvatelé Dejvic a Bubenče zásobováni pitnou vodou z náhradního zdroje.

Ondřej Kolář

Ondřej Kolář

Starosta Prahy 6

„Vodovodní síť v Praze je, jak všichni ví, v takovém stavu, který už neodpovídá dnešním standardům, proto jsme rádi, že se provozovatel odhodlal a začal síť opravovat.“

Ondřej Kolář

Starosta Prahy 6

Hygienici v době kauzy nařídili i plošné očkování dětí proti žloutence typu A. Policie za problémy s vodou obvinila dva zaměstnance Pražských vodovodů a kanalizací. Za obecné ohrožení by mohli skončit ve vězení. Návrh na podání obžaloby se dá očekávat nejdříve na začátku příštího roku.

Zaměstnanec nepochybil, tvrdí šéf kanalizací

Jeden z obviněných v kauze kontaminované vody prý neodebral vzorky ještě před zprovozněním vodovodu. Podle šéfa Pražských vodovodů a kanalizací Petra Mrkose však jeho člověk jednal správně a jiný postup nebyl možný.

„Praxe je taková, že vzorky se odebírají po zprovoznění vodovodu, protože na výsledky mikrobiologického rozboru se čeká 36 hodin. Tzn. pokud by se na zprovoznění vodovodu čekalo na výsledky mikrobiologických rozborů, tak by se každá oprava na vodovodní síti prodloužila o 36 hodin,“ specifikoval ředitel.