V dole Lazy se těžce zranil horník. Transportoval ho vrtulník

V lokalitě Lazy Důlního závodu 1 na Karvinsku se těžce zranil osmačtyřicetiletý horník. Při zajišťování stropu v černouhelném dole ho zasáhla padající hornina. Podle mluvčího těžební společnosti OKD Iva Čelechovského má muž s největší pravděpodobností zraněnou páteř.

Zraněným je hlavní předák z dodavatelské organizace. „Na místo byla ihned povolána Hlavní báňská záchranná stanice a záchranný vrtulník, který poraněného horníka transportoval do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě,“ uvedl Čelechovský.

Nehoda nastala při zajišťování stropu v jednom z porubů. Její příčinu a rozsah nehody zjišťuje komise, v níž jsou zástupci OKD i dodavatelské firmy.

V dolech OKD letos zemřel jeden polský horník, v lednu při otřesu v Dole Darkov. V loňském roce v podzemí OKD zemřeli čtyři lidé – tři kvůli vznícení metanu, čtvrtý při opravě hydrauliky dobývacího kombajnu. Vůbec nejtragičtější byly následky výbuchu v Dole Barbora v Karviné v říjnu 1999. Zahynulo tam tehdy třicet horníků. V březnu roku 2004 zemřelo při otřesu na šachtě Lazy na Karvinsku sedm lidí.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Kvůli dluhům, které nedokáže splácet, je v úpadku. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 200 agenturních a 2500 dodavatelských pracovníků.