Ostravská huť instaluje nejlepší filtr na trhu, ročně zachytí 94 tun prachu

Do ostravského vzduchu půjde méně prachu. Jeden z největších průmyslových zněčišťovatelů, firma Arcelor Mittal Ostrava, na jižní aglomeraci instaluje speciální filtr, který by měl prachové emise snížit o 94 tun ročně. Jde o vůbec nejvýkonnější filtr na trhu. Bude tak mít pro životní prostředí největší přínos z 13 současných ekologických investic zaměřených na snížení emisí.

Odprášení jižní části aglomerace je naše nejvýznamnější investice do ekologie za poslední dva roky. Spolu s dalšími 12 technologiemi se postará o snížení našeho vlivu na životní prostředí na nejmenší možnou míru a zařadí nás mezi integrované hutě s nejnižším vlivem na životní prostředí na světě.
Tapas Rajderkar
Generální ředitel Arcelor Mittal Ostrava

Aglomerací se nazývá spékárna rud, provoz, kde se spékáním koksu, železné rudy, vápence a dalších rud připravuje vsázka do vysoké pece. Podnik uvádí, že plní všechny ekologické limity, přesto patří v regionu k největším znečišťovatelům životního prostředí. „V současné době již jsou veškeré zdroje odprášeny tkaninovými filtry, které jsou považovány za to nejlepší, co teď může být. Je to podle definic Evropské unie takzvaná nejlepší dostupná technika,“ řekl ředitel společnosti Petr Baranek.

Filtr sníží emise prachu na ještě nižší úroveň, než požaduje Evropská unie, která ho z větší části také financuje – vyjde v přepočtu na 365 milionů korun. Je schopen zachytit i ty nejmenší prachové částice, které se ukázaly být lidskému zdraví nejvíce škodlivé.

Jako třípatrový dům

Zařízení do vzduchu nepustí polétavý prach PM10, který v důsledku absorpce organických látek s karcinogenními účinky může způsobit rakovinu plic, ani mnohem menší PM 2,5 nebo dioxin. Tkaninový filtr bude mít při zachytávání i nejmenších částic prachu účinnost vyšší než 99 procent, polycyklických aromatických uhlovodíků a dioxinů zachytí více než 90 procent.

Celý nový systém je velký asi jako třípatrový dům. Jen plocha samotného filtru zabírá 18 tisíc metrů čtverečních. Výstavba trvala 10 měsíců. 

Odprašování měly v 80. letech na starosti cyklóny, v 90. letech je nahradily elektrostatické filtry, které byly postupně modernizovány.

Ostravě se bude lépe dýchat (zdroj: ČT24)