I kutálející se uschlý keř by se cítil osaměle. Z westernové osady je město duchů

Westernové městečko u vodní nádrže Kristýna mělo být lákavou atrakcí, která v příhraničním Hrádku nad Nisou přispěje k oživení turistického ruchu. Z krajského rozpočtu dostalo při takzvaném porcování medvěda více než dva miliony korun. Po čtyřech letech je z něj ale mrtvý areál, který už může zachránit před demolicí nový zájemce.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Westernové městečko Kristýna má na kahánku

Jen několik desítek metrů od písčité pláže stojí dřevostavby ve stylu děl Karla Maye. Městečko je dílem dietologa a bývalého kulturisty Víta Chaloupky. Ten ale neplatil nájem pozemku a tak atrakce přenechal městské akciové společnosti Kristýna, která městečko vlastnila.

Problémem nebyl jen ekonomicky neudržitelný projekt, další potíže ukázala i dotační kontrola. Vít Chaloupka totiž nedokázal doložit, jak naložil s 328 tisíci z více než dvou milionů korun. Bývalý majitel dnes na dotaz odmítá odpovídat s tím, že jde o uzavřenou věc. „Bohužel do dnešního dne tento uchazeč částku nezaplatil, takže se přistupuje k dalšímu vymáhání této pohledávky,“ tvrdí ekonomický náměstek Libereckého hejtmana Marek Pieter (SLK).

Westernové městečko Kristýna u Hrádku nad Nisou
Zdroj: ČT24

Vedení rekreačního areálu má v současnosti nového zájemce o pronájem městečka. Atrakci prý hodlá zaměřit na rýžování zlata. Starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka ale zůstává nohama na zemi: „Nechci být skeptický, ale dokud neuvidím, že tady nějaké kroky v podobě nového nájemce jsou prováděné, tak tak tomu věřit nebudu. Ale držím Kristýně palce, aby se to povedlo.“ Pokud však ani nový nájemce areál nezachrání, s největší pravděpodobností bude srovnán se zemí a místo něj tu vyrostou rekreační chatky.