Ombudsmanka: Zdraví i invalidní zaměstnanci musí mít stejnou minimální mzdu

Ombudsmanka Anna Šabatová dnes poslala Ústavnímu soudu návrh na zrušení nařízení vlády, které stanovuje jinou minimální mzdu pro zdravé zaměstnance a invalidní důchodce. Podle Šabatové je nařízení vlády diskriminační.

Anna Šabatová
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Na Kancelář veřejné ochránkyně práv se obrátila Jiřina Trhlíková z Uničova, která dostávala jako invalidní důchodkyně za svoji práci strážné nižší mzdu než její kolegové. Považovala to za nespravedlivé a ombudsmanka jí dala za pravdu.

Video Stížností na nespravedlivé oceňování práce invalidů má ombudsmanka nejméně desítku
video

Stížností na nespravedlivé oceňování práce invalidů má ombudsmanka nejméně desítku

Zdroj: ČT24

Nařízení vlády momentálně stanovuje dvě minimální mzdy. Pro zdravé zaměstnance 9900 korun měsíčně a pro invalidní 9300Kč měsíčně. „Základní teze Zákoníku práce je za stejnou práci stejné peníze a ta není u invalidních zaměstnanců dodržována,“ řekla dnes novinářům Anna Šabatová. Zároveň vyzvala inspektoráty práce, aby nečekaly na rozhodnutí Ústavního soudu ve věci a nutily zaměstnavatele vytvářet rovné podmínky v jejich firmách pro zdravé i invalidní zaměstnance.
„To, že někdo dostává invalidní důchod, neznamená, že mu může jeho zaměstnavatel jen tak
krátit mzdu s odůvodněním, že tento člověk má vlastně dva příjmy,“ doplňuje Šabatová.

Video Invalidní důchod nekompenzuje podle Šabatové mzdu
video

Invalidní důchod nekompenzuje podle Šabatové mzdu

Zdroj: ČT24

 Rozdíl mezi minimální mzdou pro zdravé a invalidní zaměstnance byl už jednou smazán.  V roce 2013 platila sedm měsíců minimální mzda  8000 Kč pro všechny.

Ombudsmanka jednala o problému s ministryní práce a sociálních věcí, která slíbila, že by se mělo nařízení vlády změnit k 1. 1. 2017. Šabatová ale nechce čekat a chce problém řešit hned.

Zrušení minimální mzdy pro invalidy by se mělo týkat tisíců lidí v České republice. Ti většinou pracují jako ostraha různých průmyslových areálů, zaměstnávají je bezpečnostní firmy nebo hledají uplatnění v administrativě.

Video Studio ČT24
video

Speciální vysílání k dnešní tiskové konferenci ombudsmanky