Ministr Brabec řešil s polským protějškem obří skleníky u hranic i rozšíření dolu Turów

4 minuty
Události: Světelný smog z polských skleníků řeší i ministerstvo
Zdroj: ČT24

Ministr životního prostředí Richard Brabec jednal se svým polským protějškem kvůli případnému rozšíření hnědouhelného dolu Turów a také kvůli obřím skleníkům, které v noci produkují světelné znečištění. Na oba projekty si totiž stěžují české obce v pohraničí. Podle Brabce v případě dolu Turów Polsko jasně deklarovalo, že projekt na rozšíření ještě není definitivně schválen a posuzuje se, zda se v takovém rozsahu vůbec uskuteční.

Polská strana se podle Brabce zavázala, že doplní informace a bude s ČR postupovat společně. Kvůli dolu Turów má vzniknout polsko-česká expertní skupina včetně účasti investora, která by měla zajistit všechny informace.

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Jenže v případě rozšíření dolu by se dostal jen na vzdálenost 300 metrů od nejbližšího obydleného území v Česku a mohlo by to ohrozit zásoby pitné vody na Liberecku.

 „Veškeré aspekty budou posuzovány na základě našich požadavků, znepokojení a obav, samozřejmě odborně podložených týmem a v rámci EIA,“ podotkl ministr. Pokud by se ukázalo, že by negativní dopady nešly vyloučit, projekt by se přehodnotil.

obrázek
Zdroj: ČT24

Skleníky by mohly zářit stejně jako Praha

Ministři také jednali o světelném znečištění ve Frýdlantském výběžku, které v noci vyzařují polské skleníky na pěstování zeleniny. Firma Citronex je postavila v těsné blízkosti elektrárny Turów – zatím zabírají plochu deseti hektarů, v budoucnu by tu ale mohl stát komplex desetkrát větší, který by podle astronomů zářil zhruba stejně jako Praha. 

„Poměrně blízko, asi třicet kilometrů, je jizerská oblast tmavé oblohy. To je chlouba nejen České republiky a Libereckého kraje, ale celé Evropy,“ upozorňuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Odpor ale vedle Česka zaznívá také ze sousedního Saska – ministr Brabec věří, že společně vytvoří na polskou firmu dostatečný tlak, aby se světelné znečištění alespoň snížilo, nebo úplně zmizelo. „Na takovou výzvu podle mě musí každý rozumný podnikatel zareagovat, protože by jinak mohl čelit bojkotu svých výrobků,“ reagoval polský ministr životního prostředí Jan Szyszko. 

„I pro Polsko je to relativně nová záležitost a trochu precedentní, protože v Polsku stejně jako v celé řadě dalších států neexistuje legislativa, která upravuje tzv. světelný smog. Řešení by nemělo být technicky náročné, protože jde o zastínění vrchní strany skleníků. Samozřejmě ale bude finančně nákladné,“ dodal Brabec pro Události v regionech.

Polský ministr životního prostředí také informoval o tom, že byl zastaven průzkum veškerých uranových ložisek v blízkosti Náchodska. Aktuálně se žádné další průzkumy ani zahájení těžby neplánuje. „Zároveň na polské straně momentálně žádná firma nemá zájem o těžbu uranu,“ dodal Brabec. Kvůli povolení k průzkumu vyjádřili znepokojení starostové obcí z Broumovska – obávali se, aby případná těžba nenarušila vodní zdroj v tzv. Polické pánvi. 

9 minut
Hejtman Půta: Plocha skleníků se má mnohonásobně rozšiřovat
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 4 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 4 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 9 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 14 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 14 hhodinami
Načítání...