
Historiky zajímá neprozkoumaný podzemní bunkr továrny Getewent
Pověst o Jantarové komnatě opřená o svědectví kuchařky má reálný základ. Do Frýdlantu skutečně přijel za 2. světové války náklad beden. Nebyl v nich ovšem jantar, ale knihy z bombardovaného Berlína. Ty v roce 1945 vrátilo Československo zpět do Německa.
Podle německých hledačů pokladů je ale Jantarová komnata skrytá za zdí sklepení v kastelánském křídle frýdlantského zámku. Kastelánka Jana Pavlíková o tom ale pochybuje. „Dělali zde nedestruktivní průzkum, který jim vůbec nic neukázal,“ řekla ČT.
Frýdlant navíc není první, kde pátrači komnatu hledali. Už v devadesátých letech byly na Sychrově, který následovaly Grabštejn a Lemberk. „Nikde se nepotvrdilo, že by tato teorie mohla být uplatnitelná,“ dodává ředitel Územní památkové správy NPÚ na Sychrově Miloš Kadlec.
Podzemí továrny skrývá stovky metrů chodeb
Skutečný poklad pro historiky ale na Liberecku je. V Rychnově u Jablonce nad Nisou je stále neprozkoumaný podzemní bunkr továrny Getewent, kde nacisté zřejmě testovali navádění pro střely V2. „Máme požádáno o stavební povolení, protože bychom se rádi podívali pod zem, ale potřebujeme k tomu mít bezpečnou šachtu,“ uvedl starosta Rychnova Tomáš Levinský (nez.).
Vstup do podzemí je zatopený vodou. Průzkum by ale mohl začít už letos a ambice jsou velké. Historici mají potvrzeno, že je v podzemí přibližně 300 metrů chodeb. „Máme je doloženy georadarem. Myslíme si ale, že by tam mohlo být tak kolem půl kilometru chodeb,“ doufá Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci. Podzemí by odborníci chtěli jednou i zpřístupnit.