Dětem v brněnských mateřských školách čtou pohádky před spaním senioři

„Kdopak přečte pohádku“. To je brněnský projekt, který propojuje dvě generace, předškoláky a seniory. Starší lidé jako dobrovolníci dochází do mateřských škol, kde děti uspávají četbou. Vypráví jim také životní příběhy nebo s nimi hrají hry.

Paní Nečásková má vnoučata v Německu, čte proto dětem ve školce
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Dětem v brněnské mateřské škole četla po obědě pohádky paní učitelka. Teď jim bude číst „čtecí babička“. Důchodkyně Drahomíra Nečásková se o možnosti chodit děti uspávat do školky dozvěděla v seniorském klubu, kam chodí. Sama má vnoučata v Německu a vidí je jen třikrát za rok. Je proto ráda, že se může věnovat alespoň dětem ve školce.

Video Babička čte ve školce dětem pohádku před spaním
video

Babička čte dětem pohádku před spaním

Zdroj: undefined

Patronkou projektu je mladá spisovatelka

Do projektu se zatím přihlásilo šest seniorů. K těm by se v budoucnu mohli přidat i další náhradní dědečci nebo babičky.  Propojení generací podporuje i brněnská spisovatelka Kateřina Tučková.

 

Video Kateřina Tučková je patronkou projektu
video

Kateřina Tučková je patronkou projektu

 

Návštěvy dětí a seniorů budou vzájemné 

Děti by měly na oplátku chodit s učitelkami na návštěvy do domovů seniorů nebo domů s pečovatelskou službou. Budou jim předvádět, co nového se naučily, nosit obrázky a jiné výtvory, případně spolu budou trávit čas při různých hrách.
Podle průzkumu, kterého se na jižní Moravě zúčastnilo 4000 žáků ze 16 základních a středních škol, vyplývá, že tři čtvrtiny dětí vidí starší lidi jako ty, kteří patří do domova pro důchodce. A často seniory označovali za lidi, kteří zdržují ve frontách nebo si vynucují místo v dopravních prostředcích. Podobné projekty, které organizují i jiná města v republice, by měly pomoci dětem svůj pohled na seniory změnit.