Potrubí v Letňanech obsahuje legionellu, lidé by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou

Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech odhalili hygienici větší množství bakterie legionella. Zhruba desetinásobek doporučené hodnoty byl naměřen v Příborské ulici, problém se ale může týkat i potrubí v okolních ulicích. Pražská teplárenská proto bude v příštích dnech potrubí dezinfikovat. Lidé z postižené oblasti by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou. Studenou vodu mohou používat bez omezení.

„Výskyt bakterie byl hygienickou stanicí zjištěn ve vnitřních rozvodech teplé vody na zařízení odběratele, nikoliv v předávací stanici Pražské teplárenské,“ uvedla firma. Ve spolupráci s hygieniky nechá rozvody předávací stanice, na kterou je dům napojený, dezinfikovat.

Dezinfekce se dotkne domů čp. 508–513 v Bukovecké ulici, čp. 488–499 v Chlebovické, čp. 520 a 521 v Dobratické, čp. 514–524 v Příborské a čp. 516 v Tupolevově ulici. 

Bakterie přežívá i teplotu 60 stupňů

Hygienici lidem mimo jiné radí, aby vodu z kohoutku před použitím odtáčeli a neomývali si hlavu teplou vodou. Doporučují rovněž dezinfekci sprchové hlavice, protože bakterie do organismu vniká vdechnutím vodního aerosolu, typicky při sprchování.

/*json*/{"map":{"lat":50.131552504672825,"lng":14.51035907777101,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého a život ohrožujícího zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou. Obvykle se množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se ale dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a prokazatelně přežívá i teplotu 60 stupňů. 

Podobná situace postihla už loni v září několik stovek bytů na Proseku. Legionella tehdy pocházela nejspíš z nepoužívaného kohoutku či sifonu v jednom z domů ve Vysočanské ulici.