V Brně došlo k výbuchu. Místo exploze stále ohledávají plynaři

Nahromaděné páry v kanalizaci vybuchly v pondělí krátce po osmé hodině ráno v Brně na třídě Kapitána Jaroše. Osm jednotek hasiči zasahovalo v místě exploze zhruba osm hodin. Dopoledne také evakuovali zhruba pět set lidí, zejména žáky nedalekého gymnázia. Exploze nikoho nezranila, poškodila pouze jedno auto. Její příčina je neznámá. 

Video Na místě zasahuje osm jednotek hasičů
video

Na místě zasahuje osm jednotek hasičů

„Vyjížděli jsme k výbuchu plynu. Na místě jsme zjistili, že v podzemí hoří i elektroinstalace,“ popsal výjezd mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Exploze se totiž původně přisuzovala výbuchu právě nashromážděného plynu, tato verze se ale zatím nepotvrdila. Podle hasičů bude přesná příčina známá až za několik dní. Škody zatím nebyly
vyčísleny.

Na třídě Kapitána Jaroše byli také plynaři, kteří místo rovněž ohledávali. „Zjišťují, zda ohnisko problému je opravdu v kolektoru pod třídou Kapitána Jaroše,“ objasnil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Už dopoledne mluvčí RWE Pavel Zajíc uvedl, že plyn je zajištěný. 

Evakuovaní se už do svých domovů vrátili

Kvůli výbuchu museli hasiči ve spolupráci s policisty evakuovat lidi v ulici. „Evakuovali jsme gymnázium, kde bylo více než 400 studentů, dále policejní ubytovnu,“ vyjmenoval policejní mluvčí. Dodal, že při zásahu zjistili, že koncentrace plynu v okolních bytech není nebezpečná. Do svých domovů se lidé ale vrátili až po čtvrté hodině odpoledne.

Kvůli uzavření okolí výbuchu se v ranní špičce zkomplikoval průjezd městem. „Na malém brněnském okruhu byly kolony,“ potvrdil Malášek. Exploze vyřadila i některé technologie dopravního podniku. Některé tramvaje a trolejbusy zůstaly stát a desítky ostatních musely jezdit objízdnými trasami. 

 

Domácnosti a úřady zůstaly bez proudu

Prvotním impulzem byl výbuch spodin v kanalizaci pod dvorem Městského divadla Brno na třídě kapitána Jaroše. Tam také začal hořet automobil. O přívod elektřiny přišla v důsledku problémů postupně asi tisícovka domácností v okolí ulic Milady Horákové, Lidická nebo Drobného. Bez elektrického proudu také zůstala řada významných strategických budov - hned v blízkosti výbuchu třeba Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, sídlo brněnské diecézní charity, jihomoravská pobočka České obchodní inspekce, Městské divadlo Brno nebo gymnázium na třídě kapitána Jaroše.