Zámek v Hošťálkovech zažívá renesanci. Nový majitel ho opravuje a otevírá lidem

Zámek v Hošťálkovech na Krnovsku, který naposledy sloužil jako ústav pro mentálně postižené ženy, se poprvé v historii otevřel veřejnosti. Jeho noví majitelé koupili původně barokní stavbu v dražbě. Investovali už několik milionů do oprav. Zatím částečně zrekonstruovali první dvě patra.

Podnikatel Jan Ruszó zámek koupil před necelými deseti lety s vizí, že v něm jednou vybuduje dětský domov. Zatím ho společně se syny opravuje. „Otec prožil dětství v dětském domově. Rozhodl se proto, že zámek opraví a posléze v něm vytvoří dětský domov. Absolvovali jsme řadu jednání, ale bohužel, úřady nám v tom nejsou nakloněny,“ uvedl Marek Ruszó.

Původně barokní zámek byl postaven koncem 17. století na místě renesanční tvrze. Konečnou podobu získal za Karla Traugotta Krbenského v polovině 18. století. Po válce ho stát posledním majitelům zkonfiskoval. V padesátých letech sloužil jako domov důchodců, od roku 1962 až do počátku 21. století tam byl ústav sociální péče. V roce 2006 ho dal krajský úřad do dražby.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Reportáž: Nový majitel zámku v Hošťálkovech investuje do oprav

Reportáž: Nový majitel zámku v Hošťálkovech investuje do oprav

Opravy zámku v Hošťálkovech na Krnovsku

Díky tomu, že za posledních sto let vlastníci objekt téměř neopravovali, se podařilo zachovat většinu z původního zařízení a výzdoby. Například pod vrstvami linolea byly původní dřevěné podlahy. Památkáři odkryli pod malbami na zdech cenné fresky. „Zřejmě v osmdesátých letech byly malby opakovaně zalíčeny,“ uvedla krnovská památkářka Andrea Šírová.

Majitelé spolupracují s památkáři a shánějí peníze na další opravy. Navázali také kontakty s polskými stacionáři pro lidi s různým postižením. „Chceme, aby zámek byl přístupný i handicapovaným. Připravujeme cizojazyčné brožury i letáky v Braillově písmu,“ uvedl Marek Ruszó. Prohlídky jsou zatím možné jen po předchozí domluvě.