Nehoda autobusu s kamionem zastavila dálnici D5 u Rozvadova

Autobus se zhruba 35 převážně německými pasažéry se před 13:00 střetl na dálnici D5 u Rozvadova s kamionem. Většina cestujích byla lehce zraněna, několik zranění je středně těžké. Dálnice byla v místě uzavřena v obou směrech, před 18:00 byl zprůjezdněn směr na Plzeň. Opačný směr do Německa zůstává uzavřen, řekla policejní mluvčí Jana Tomková. Německý linkový autobus z Prahy do Norimberka narazil bočně do havarovaného kamionu.

Dálnici pokrývá uježděný sníh a hustě sněží. Před sjezdem na Svatou Kateřinu byla ve 14:30 několikakilometrová fronta, hlavně kamionů, další kolona stojí od 138. kilometru k místu nehody.

„Na místě jsme ošetřili 30 až 35 cestujících. Většinou šlo o lehká zranění, jedno je středně těžké. Všichni cestující vystoupili a byli při vědomí. Dva zranění byli převezeni německou posádkou do Německa, dva českou posádkou do nemocnice ve Stodě (u Plzně),“ uvedla mluvčí krajské záchranky Lenka Ptáčková. Zbylé pasažéry odvezli záchranáři a rodinní příslušníci do Německa.

Podle policie a hasičů jsou středně těžce zraněné tři osoby a pět cestujících utrpělo lehká poranění.

Na místě byl vrtulník, který nakonec nezasahoval, pět českých sanitek a dva záchranné vozy z Německa. Hasiči podle Jakoubkové vyslali na místo autobus z Plzně, aby cestující mohli být v teple, vyprošťovací automobil, čtyři cisterny a dva záchranné vozy.

Dálnice na Německo bude uzavřená ještě několik hodin

Podle Policejní mluvčí Tomkové je dálnice uzavřená mezi 136. až 144. kilometrem. „Řidiči mohou zvolit objízdnou trasu na sjezdu Mlýnec - Přimda - Svatá Kateřina a zpět nájezd,“ řekla. Podle ní bude dálnice ve směru na Německo uzavřená ještě několik hodin.

„Fronta je ve směru na Německo od 132. do 136. kilometru, tedy k exitu na Svatá Kateřina. Další kolona vozů je od 138. kilometru až k nehodě,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Řidič autobusu se snažil zabránit srážce s návěsem a převrátil se

„Před 142. kilometrem se nejprve střetla nákladní souprava s dodávkou. Poté tam přijel další kamion, jehož návěs se při brzdění otočil napříč a bokem narazil do havarované soupravy. K další kolizi došlo následně, když k místu přijížděl řidič autobusu. Aby zabránil střetu, strhl řízení, přičemž se autobus převrátil na bok,“ uvedla Tomková.

Mimo jednoho z řidičů, který se vzhledem ke zranění nemohl podrobit dechové zkoušce, bylo u všech ostatních vyloučen alkohol.

Kvůli odstraňování následků nehody, vyprošťování havarovaných vozidel a použití těžké techniky je dálnice zavřená řadu hodin. V případě potřeby bude rovněž na dobu nezbytně nutnou uzavírán i opačný směr ve směru na Plzeň, dodala Tomková.

Video Sníh zkomplikoval dopravu a nadchnul na horách
video

Sníh zkomplikoval dopravu a nadchnul na horách