Lékaři stárnou a odcházejí. V Holešově je 170 seniorů dlouhodobě bez doktora

O praktickou lékařku právě přišlo Centrum pro seniory v Holešově na Kroměřížsku. Odešla do penze a nemá ji kdo nahradit. Za obyvateli centra tak i kvůli obyčejným receptům bude muset jezdit záchranná služba. Problém s chybějícími doktory znají třeba i ve Vranově nad Dyjí, kde už půl roku není dětský lékař. Rodiče musí s dětmi dojíždět do vedlejší obce nebo do jednadvacet kilometrů vzdáleného Znojma.

„Byli jsme moc spokojení s paní doktorkou. Je škoda, že teda odchází,“ řekla klientka Alena Sadloňová. V Centru pro seniory ordinovala dosavadní lékařka 22 let a několik posledních roků dokonce přesluhovala. Náhradník se za ni dosud nenašel.

„Oslovila jsem lékaře ze širokého okolí, jak osobně, tak písemně. Ale bohužel, odezva žádná. A pojišťovna taky nemá žádné řešení s tím, že tedy bylo vyhlášeno výběrové řízení, do kterého se nikdo nepřihlásil,“ popsala situaci ředitelka centra Ivana Bozděchová. 

Bez doktora v domě zbývají i v případě obyčejné chřipky jenom dvě možnosti. Vozit pacienty na pohotovost třeba do Zlína nebo do Kroměříže. A nebo – těm nepohyblivým – rovnou volat záchranku. „Mohu ubezpečit klienty tohoto domova, že i přes chybějící ošetřující lékařku se o ně postaráme,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. 

Lékaře marně shánějí tři čtvrtě roku

Náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Nečas (SPO) ale upozornil i na negativní stránku takové praxe. „Zavolají Zdravotnickou záchrannou službu, což je částečně ale zneužití záchranky. A pak budou muset řešit ve spolupráci s nemocnicí, jak řešit chronické situace nebo jak předepisovat léky. Ale bude se muset postarat především zdravotní pojišťovna,“ vysvětlil Nečas.

Marné hledání nového doktora trvá už tři čtvrtě roku. Zatím se nepodařilo domluvit ani to, že by sem praktický lékař dojížděl aspoň dva dny v týdnu. V regionu ale začínají chybět i specializovaní lékaři. Nemocnice Zlínského kraje by aktuálně potřebovaly přijmout 38 nových.

Ve Vranově nad Dyjí naopak chybí pediatr

Na Znojemsku ve Vranově nad Dyjí zase už půl roku chybí dětský lékař. Rodiče proto musí s dětmi dojíždět do vedlejší obce nebo do jednadvacet kilometrů vzdáleného Znojma. Místo cedule oznamující jméno a ordinační hodiny pediatra je na zdi zdravotního střediska jen prázdné místo. A podle starosty se nejspíš jen tak nezaplní.

„Pokud máte svůj dopravní prostředek, tak je to asi deset minut cesty. Autobusem je to celodenní výlet. Taky ta situace je ztížená tím, že pan doktor je tam jenom tři dny v týdnu,“ okomentovala situaci Miroslava Hanáková, která má tři dcery. Lékaře některá z nich potřebuje zhruba jednou za dva měsíce. Zatímco dřív to do ordinace měly pár set metrů, teď musí do sedm kilometrů vzdálené Šumné.

Praktický lékař ve Vranově zůstává a oddechnout si mohou i obyvatelé malých vesnic na západě znojemského okresu. O jejich zdraví se stará devětašedesátiletá Alena Horná. Protože ví, že do Uherčic a okolí se lékaři nehrnou, už si sama vychovává nástupce. V Uherčicích pediatr není, proto lékařka v akutních případech ošetřuje i děti. Všech 532 pacientů z deseti obcí zná lékařka jménem i s životními příběhy. Právě osobní přístup je podle ní velké plus lékařské práce na venkově.