Praha musí firmě EMS umožnit, aby nahlédla do systému Opencard, rozhodl soud

Městský soud v Praze nařídil předběžným opatřením hlavnímu městu, aby umožnilo vlastníku Opencard, firmě eMoneyServices (EMS), kontrolu systému Opencard i plnění všech licenčních smluv. Opatření neřeší poskytování služeb EMS Praze nebo dopravnímu podniku. Praha se k rozhodnutí zatím nechce vyjadřovat.

„Rozhodnutí městského soudu vítáme. Na porušování autorského zákona ze strany Prahy i dopravního podniku dlouhodobě upozorňujeme. EMS se snaží provést kontrolu již od letošního června na základě jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Přes výslovnou dohodu kontrole opakovaně brání městská firma Operátor Opencard,“ sdělil mluvčí EMS Martin Opatrný.

Předběžné opatření nařizuje Praze, aby firmě umožnila fyzický přístup ke všem součástem systému Opencard. Zároveň musí být podle Opatrného při kontrole systému zaměstnancům EMS k dispozici a spolupracovat s nimi.

EMS podezírá Prahu z porušování autorských práv

Firma již několik týdnů po městu chce, aby si mohla zkontrolovat systém, Prahu totiž podezírá z porušování autorských práv. „Výstupem kontroly bude i ověření, zda je systém, jehož údržbu Praha již téměř rok zanedbává, funkční,“ uvedl Opatrný.

Kontrola se má podle mluvčího týkat rovněž dodržování závazků vyplývajících z licenčních smluv k softwaru. Ty městu zakazují například změny v systému. „Domníváme se, že k takovýmto zásahům mohlo v minulosti docházet,“ řekl Opatrný. Praha musí také chránit obchodní tajemství související se systémem.

Praha bude další postup konzultovat s právníky

Vedení Prahy se k opatření zatím nechce vyjadřovat. „Mohu potvrdit, že předběžné rozhodnutí nám bylo doručeno. Nyní se s ním musíme seznámit a další kroky budeme konzultovat s právními poradci,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Praha nemá s EMS uzavřenou smlouvu na podporu systému Opencard. Její vydávání bylo letos několikrát přerušeno, naposledy postihl výpadek vydávání karty na začátku října, kdy nefungovalo od rána do zhruba dvou hodin odpoledne. Důvodem bylo vypršení platnosti jednoho z certifikátů. Od té doby EMS platnost certifikátu pravidelně prodlužuje, vždy o týden.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl. Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Prahu vyšla na více než 1,5 miliardy korun.