Radní Kratochvíl odstoupí, nechce blokovat situaci v brněnské koalici

Brněnský radní Tomáš Kratochvíl, kterého hnutí ANO vyloučilo ze svých řad a chtělo odvolat z městské rady, sám rezignuje. Nechce dále blokovat situaci. Brněnská koalice se kvůli Kratochvílovi ocitla v krizi, lidovci se nechtěli na jeho odvolání podílet. Kratochvíl řekl, že svou rezignaci oznámil e-mailem primátorovi Petru Vokřálovi (ANO).

Tomáš Kratochvíl
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Vedoucí primátorovy kanceláře Ondřej Holík potvrdil, že primátor informaci dnes ráno obdržel. Kratochvíl chce ještě rezignaci podat v pondělí oficiální cestou, předpokládá tedy, že bude účinná k 16. listopadu.

Svým rozhodnutím chce Kratochvíl přispět k tomu, aby se v Brně přestalo politikařit a mohlo se pracovat. K rezignaci ho nakonec přiměla skutečnost, že na sněm brněnské organizace ANO údajně nemá být za týden pozván ani jako host. „Doufal jsem, že budu moci obhájit svou práci," uvedl Kratochvíl. Chce prý nadále z pozice zastupitele hájit program hnutí ANO.

ANO Kratochvíla vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací a údajné poškozování jména hnutí, avšak lidovci s jeho odvoláním z rady nesouhlasili. Koaliční smlouva to podle nich neumožňovala. Dílčí výhrady ke zvolenému řešení situace měli i další koaliční partneři ze Strany zelených a Žít Brno.

Video Tomáš Kratochvíl o rezignaci na post radního
video

Tomáš Kratochvíl o rezignaci na post radního

Kvůli Kratochvílovi se dokonce mluvilo o možném konci koalice. Jak ANO, tak lidovci se setkali s vyjednavači z opoziční ČSSD. Na úterním zastupitelstvu nakonec ANO návrh na odvolání Kratochvíla nepodalo. Koalice místo toho chtěla situaci urovnat úpravou koaliční smlouvy.

Smlouvu čeká revize

Podle náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) je dobře, že Kratochvíl rezignuje. „Ale neřeší to stabilizaci koalice a to, aby měla pohodlnou většinu,“ sdělil Hollan. Domnívá se, že nějaká aktualizace koaliční smlouvy je nadále zapotřebí.

Týž názor má i lidovecká náměstkyně Klára Liptáková. „Současně považujeme za přínosné doplnit smlouvu o úmluvy zajišťující lepší komunikaci a hledání shody při samosprávě města,“ uvedla Liptáková.

Mezi 55 brněnskými zastupiteli je 13 zvolených za ANO, ovšem včetně Kratochvíla, který už členem hnutí není. Sociální demokraté mají 11 křesel, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět a KSČM, TOP 09 a Strana zelených mají po čtyřech zastupitelích. V Brně se v uplynulých dnech vynořily spekulace o možném vstupu TOP 09 do koalice.