Zvuk vede dobře, proto smrk z České Lípy ozdobí vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze bude letos stát vánoční strom z České Lípy. Smrk, který vybrali pořadatelé vánočních trhů, prověřovali ve čtvrtek dendrologové z Mendelovy univerzity. Jeho kmen totiž musí být v perfektním stavu.

Video Události
video

Události: Vánoční strom pro Prahu bude letos z České Lípy

Smrk měří 23 metrů a na místě, kde zatím stojí, bude parkoviště. Proto musí pryč. Ještě před tím ho ale čeká několik týdnů slávy v centru Prahy. Ze stromů, o kterých se letos na vánoční trhy uvažovalo, je totiž nejhezčí.

Úkolem dendrologů z Mendelovy univerzity v Brně bylo zhodnotit, jestli je strom zdravý. Používají k tomu mimo jiné akustický tomograf, který má odhalit skryté vady dřeva.

Stav stromu se určuje podle rychlosti šíření zvuku

Luděk Praus vysvětlil, že po úderu kladívkem do stromu se snímá signál z několik sond na jiných místech stromu. Podle času se vypočítá rychlost šíření zvuku a z ní se dá usuzovat na mechanické vlastnosti dřeva, respektive na stav celého stromu.

Další zkouška byl speciální vrt do kmene – ten určil stáří stromu. Podle Jana Tippnera je smrku asi 50 až 60 let. 

V roce 2003 se strom na Staroměstském náměstí při vichřici zřítil

Podle předběžného výsledku prohlídky je kmen vybraného smrku zdravý. Kontrola musí být tak důsledná proto, aby se nemohla opakovat situace z roku 2003. Tehdy se více než pětadvacetimetrový smrk za vichřice na Staroměstské náměstí zřítil a zranil pět lidí, z toho britského turistu vážně. Soud mu přiřkl odškodné přes 1,5 milionu korun.

„Strom, který jsme vybrali, byl jednoznačně nejhezčí ze všech nabízených. Ukázalo se, že se vyplatí oslovit veřejnost z celé republiky. Navíc je opravdu lehce dostupný, takže se bude jistě dobře upevňovat a odvážet,“ uvedl Petr Hozák ze společnosti Taiko, která vánoční trhy v Praze pořádá.

Smrk se rozsvítí v sobotu 28. listopadu

Podle mluvčí vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí Hany Tietze strom pokácejí v neděli 22. listopadu. Na Staroměstském náměstí se rozzáří 28. listopadu. Vánoční trhy potrvají do 6. ledna 2016.

Loňský téměř třicetimetrový vánoční smrk pocházel z obce Nespeky na Benešovsku.