Největší pravoslavný chrám v Česku opět září nad Karlovými Vary

Pravoslavná církev v Karlových Varech po dvou letech dokončila opravu chrámu sv. Petra a Pavla. Jde o největší pravoslavný kostel na západ od postsovětských zemí. Památka stará 117 let měla nejvíc poškozené dřevěné konstrukce. Na první pohled je viditelná i obnova typických zlacených věží.

Oprava kostela začala v roce 2013 a trvala stejně dlouho jako původní stavba. Chrám se začal stavět v roce 1893 a byl hotový za dva roky. Před rekonstrukcí bylo poškozeno až 80 procent dřevěných konstrukcí, které dělníci museli celé vyměnit.

Na věže padlo 60 tisíc plátků zlata

Na první pohled je viditelná především obnova zlacení chrámových věží. Padlo na ně 60 tisíc plátků zlata. „Musel se připravit měděný podklad a pak speciální hmotou tenké plátky nalepit. Připomíná to spíš lepení samolepky,“ řekl Vít Kudrlička, jehož firma zlacení prováděla.

Podobně náročná byla obnova barevné fasády. Podle Dalibora Brabce z firmy OPS bylo třeba odstranit vrstvy až na tu původní a teprve pak použít vhodný nátěr. Ten má na rozdíl od nátěru ze 70. let umožnit zdivu dýchat a bránit tak hromadění vlhkosti.

Příprava rekonstrukce začala už v roce 2007. Hlavní bylo zajištění prostředků na rekonstrukci. „To se nakonec podařilo díky úsilí opatrovnické rady chrámu a zejména pak díky podnikatelům Georgii a Leonidu Krasňanským,“ uvedl administrátor chrámu Alexandr Vagin.

Rekonstrukce za 81 milionů

Náklady na rekonstrukci a restaurování se vyšplhaly na tři miliony eur (asi 81,3 milionu korun). Třetinou se na nich podílel i příspěvek vlády Ruské federace na zachování ruského kulturního dědictví v zahraničí. Vše završilo slavnostní znovuvysvěcení chrámu, kterého se zúčastnili přední představitelé pravoslavné církve z celé Evropy.

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn podle plánů architekta Gustava Widemanna z Františkových Lázní v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend na západním okraji města. Vzorem byl byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy. Potřebné finance na stavbu byly získány díky sbírce mezi zámožnou srbskou a ruskou lázeňskou klientelou a šlechtou.

2 minuty
Pravoslavný chrám svatého Petra a Pavla je opět přístupný veřejnosti
Zdroj: ČT24

Kostel ve tvaru řeckého kříže je dlouhý 41 metrů a široký 14. V nejvyšším bodě dosahuje výšky 40 metrů. Bohatě zdobené stěny jsou plné soch, obrazů a reliéfů. Některé připomínají například návštěvu cara Petra I. v Karlových Varech. Mezi nejcennější vybavení interiéru patří dřevěný ikonostas s olejovými malbami světců od malíře Tjurina, který byl původně vyrobený v Kuzněcovu pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1900.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 11 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...