Přibývá živnostníků, kteří krachují. Nejvíce na severu Moravy

Roste počet živnostníků, kterým se nedaří a podnikání musí ukončit. Přibývá i těch, kteří vyhlásí osobní bankrot. Oproti minulému roku se jejich počet zvýšil o třicet dva procent. Letos už bankrotem skončilo přes sedm set živnostníků. Nejhorší bilance je v Moravskoslezském kraji.

Jen za první půlrok letošního roku ukončilo podnikání dvacet šest tisíc lidí po celé republice. V Moravskoslezském kraji počet zaniklých živností meziročně stoupl o čtyřicet procent. Společně s Karlovarským krajem je to v přepočtu na obyvatele nejvíce v republice.

Úspěch závisí i na kupní síle obyvatel

Úspěch podnikání je závislý i na kupní síle obyvatel regionu. „Asi tím nejdůležitějším faktorem je poměrně vysoká nezaměstnanost, a tím i nižší kupní síla obyvatel. Podnikatelé pak hůře udávají své služby a výrobky. To následně mezi nimi zostřuje konkurenci, takže ti slabší pak vypadávají ze hry,“ shrnula analytička společnosti Czech Credit Bureau Věra Kameníčková možné příčiny neúspěchu moravskoslezských živnostníků.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Reportáž: Živnostníkům se nedaří

Neúspěch mohou někdy přivodit také nepříznivé okolnosti, které nedokáží změnit, což může být hlavně pro začínající živnostníky kámen úrazu. O přežití bojují například obchodníci z okolí páteřní třídy v centru Ostravy Nádražní ulice, která prochází dlouhodobou rekonstrukcí. Od dubna, kdy generální oprava začala, skončila nebo změnila působiště řada obchodů včetně řeznictví či pekařství, i když provozovatelé, kteří jsou v nájmu radnice, dostali slevy.

Zkouška živnostníků - Nádražní ulice

Martina Gavendová zavřela lahůdkářství už v červenci. „Ve srovnání s minulým rokem jsem asi na třiceti procentech tržeb, což nestačí na režijní náklady, natož na nákup zboží. Takže končíme,“ uvedla žena v polovině července. Vedoucí prodejny s dárkovými předměty Martin Válek ještě váhá. „Oproti období před rekonstrukcí máme zákazníků jen asi dvacet procent. Zkusíme ale vydržet, uvidíme,“ řekl Válek.

Když už se podnikatel zadluží a neví si rady, může prostřednictvím soudu vyhlásit osobní úpadek, který je pak možné řešit oddlužením. Podmínkou je souhlas věřitelů. „V případě oddlužení musí dlužník uspokojit alespoň třicet procent pohledávek věřitelů,“ sdělil mluvčí Krajského soudu Ostrava Dalibor Zecha.

Řešením úpadku je oddlužení

Pokud dlužník částku splatí v průběhu pěti let, může mu soud zbytek prominout. Po Moravskoslezském kraji končí podle statistik nejvíce podnikatelů s živností v Praze a Středočeském kraji. Analytici předpokládají, že do konce roku vyhlásí bankrot celkem až devět tisíc podnikatelů.