Hygienik: Dodavatel teplé vody měl informace o Legionelle na Proseku už 11. srpna

Pražská teplárenská měla informaci o výskytu vysoké koncentrace bakterie Legionella na Proseku už 11. srpna. Uvedl to ve Studiu 6 vedoucí oddělení hygieny vody z Hygienické stanice hlavního města Prahy Matěj Čermák. 

Zdroj: ČTK/DPA/Ohlenschläger Klaus Autor: Ohlenschläger Klaus

Podle něj mají hygienici zdokumentováno, že Pražskou teplárenskou o výskytu Legionelly v nebezpečné koncentraci informovali už 11. srpna, a to na základě neúplného, nehotového protokolu. „Pražská teplárenská nám vzápětí sdělila, že již 12. srpna informovala správcovskou firmu, která se o objekt stará, že tam tato závada je. Jak to, že se to nedostalo k obyvatelům, mi není jasné,“ řekl Čermák.

Správcovskou firmou, které měla Pražská teplárenská informace předat, je podle Čermáka Tommi holding, s. r. o. Za dodávky teplé vody do objektu je ale zodpovědná Pražská teplárenská. Povinnost informovat vedení městské části podle hygienika stanovena není.

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS), který byl v úterý hostem pořadu Události v regionech, uvedl, že vzorek vody s bakterií Legionella byl na popud jednoho z občanů odebrán už 28. července a 14. srpna byl znám definitivní výsledek rozborů. 

Starosta se ve vysílání pozastavil nad velmi dlouho prodlevou mezi vypracováním protokolu hygieniky a chvílí, kdy se o nálezu radnice dozvěděla. „Samozřejmě bych řadu otázek položil kompetentním orgánům před minimálně měsícem," uvedl v úterý Jarolím.

Vodu během dezinfekce mohou lidi používat

Od pátku nechá Pražská teplárenská osadit do výměníkové stanice pro všechny objekty z vymezené oblasti dávkování dezinfekce. Takto ošetřená voda půjde do všech objektů po dobu jednoho měsíce. „Bude se samozřejmě sledovat množství dezinfekční látky na výtokových kohoutech. Celé to musí být zakončeno tím, že nám budou předloženy rozbory, které prokáží, že v objektech je množství Legionell alespoň v doporučených hodnotách,“ konstatoval Matěj Čermák z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Bakterie Legionella pneumophilia
Zdroj: ČTK/DPA/A9999 TU Dresden
Autor: A9999 TU Dresden

V průběhu celé dezinfekce bude podle něj možné vodu používat. Jak Čermák dále uvedl, stav, který odhalil odběr a rozbor vody, pravděpodobně v konkrétním místě trvá dlouho. „My z preventivních důvodů doporučujeme nesprchování obličeje a hlavy, kdy se z vody tvoří největší množství aerosolu. A touto cestou může dojít k jeho nadýchání,“ uvedl.

U vnímavějších jedinců by podle něj teoreticky mohlo dojít k onemocnění. A to chtějí hygienici vyloučit. „Ale již po několika dnech dezinfekce pravděpodobnost, že by k něčemu takovému mohlo dojít, bude dramaticky snížena. Není vůbec nutné tu vodu převařovat třeba na pití. Pitná voda nepředstavuje v tomto případě problém a pití není expoziční cesta,“ vysvětlil dále Čermák.

Voda na přítoku i na odtoku byla v pořádku

Matěj Čermák potvrdil, že nebezpečná koncentrace Legionelly se objevila pouze v jednom místě v jednom konkrétním domě. „O dalších objektech nemáme informaci, jen tu, že voda z výměníkové stanice odchází do objektů v pořádku, a dokonce z těch objektů se vrací v pořádku - bez Legionelly,“ řekl Čermák.

V kontextu těchto tří nálezů hygienici přistoupili k poměrně drakonickému požadavku na výrobce teplé vody, aby prodezinfikoval celý systém. Přestože jde pouze o nález z jednoho místa, který teoreticky může být způsoben jedním kohoutkem. „Ten nález byl pro nás nepřijatelně vysoký, proto jsme požadovali takto drakonická opatření,“ doplnil Čermák.

Neobývané byty nebo slepá ramena vodovodu - ideální pro šíření Legionelly

Bakterie Legionelly snáší podle hygieniků oproti jiným běžným vodním mikroorganismům výrazně vyšší teplotu. Uvádí se, že se množí až do teploty 45 stupňů. Právě proto je žádoucí, aby teplá voda byla co nejteplejší, aby měla alespoň 55 stupňů. Což v případě domů na Proseku bylo splněno, teplota tam byla dokonce vyšší než 55 stupňů.

Legionella potřebuje živiny ve vodě a voda nesmí příliš proudit. „Takže jí vyhovuje stagnující voda, ideálně ve sprchových růžicích, v perlátorech zanesených vápennými usazeninami a rzí. Protože železo podporuje růst tohoto mikroorganismu,“ vysvětlil dále Čermák. Pokud jsou v domě například neobývané byty nebo slepá ramena, která nikam nevedou, není z nich žádný odběr, tak to vše podporuje růst tohoto mikroorganismu, doplnil.

Video Studio 6: Rozhovor s hygienikem o Legionelle na Proseku
video

Studio 6: Rozhovor s hygienikem o Legionelle na Proseku