Odpadky přetékají z popelnic a kontejnerů – to je Čistá Plzeň v praxi

Městská společnost Čistá Plzeň ani po čtrnácti dnech nezvládá odvážet popelnice a kontejnery všech domácností v západočeské metropoli. Převzala je na začátku září a na některých místech pořád doslova přetékají nevyvezeným odpadem. Příčinou je velmi zdlouhavá registrace domácností do nové databáze – trvá 30 dní. Navíc se mění i trasy a termíny pro svážení odpadu.

Některé kontejnery v Plzni už dva týdny nikdo nevyvezl
Zdroj: ČT24

S velkou slávou zahajovalo vedení Plzně 1. září provoz nové městské společnosti na svoz odpadu. Jenže praktické počátky fungování Čisté Plzně provázejí velké zmatky. Popelnice a kontejnery se zatím nedaří vyvážet tak, jak je v plánu, a některé dokonce nejsou vyvezené už dva týdny vůbec.

V ulicích se tak hromadí odpadky a lidem dochází trpělivost. Někomu „jen“ odpad nevyvezli, jiní dokonce ještě ani nedostali popelnici. A pokud do firmy telefonují a věc urgují, dozvídají se, že si je pouze zapíší do databáze – víc prý hned dělat nelze.

Starosta Plzně-Doubravky Michal Chalupný (ČSSD) konstatoval, že větší problém je u malých popelnic: „Ty spíše nejsou, než jsou."

Po registraci probíhá dalších 30 dní správní řízení

Magistrát eviduje přes 500 stížností týdně. Problém je prý hlavně v plánování tras svozů a databázi domácností. Pokud se totiž člověk zaregistruje, dalších 30 dní probíhá správní řízení. „A teprve pak se databáze zpracuje,“ vysvětlil ředitel Čisté Plzně Tomáš Ženatý .

„Problém není v přenosu jednoho papíru z místa na místo, ale v systému, složitosti a množství," doplnil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Kdo se nezaregistruje do konce září, dostane pokutu několik tisíc korun

Problém přitom nemají jen domácnosti, ale taky podnikatelé. Firmy, které jim sváží odpad, totiž pronajaly auta Čisté Plzni a nestíhají plnit své závazky.

Aby celý systém svozu odpadu mohl v Plzni fungovat, musí se do konce září zaregistrovat zbylých 1800 obyvatel. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta několik tisíc korun.

Minimálně jednu výhodu ale novinka v Plzni má. Domácnosti za popelnice zaplatí o polovinu méně než dřív. Odpad z celého města se zatím bude vozit na skládky. Na jaře příštího roku by pak měl končit ve spalovně v Chotíkově. Systém odpadového hospodářství by se tak měl kompletně propojit.

Video Události v regionech (Praha)
video

Problém se svozem odpadu v Plzni