Zábrany chrání Prostřední Žleb před kameny, usadil je vrtulník

Děčín – Před kameny uvolněnými ze skalního masivu chrání děčínský Prostřední Žleb nové bariéry. Radnice na jejich umístění objednala vrtulník, který vzlétl dvaatřicetkrát. Usazení bariér mělo zpoždění, helikoptéra musela čekat kvůli špatnému počasí.

„Počasí dnešní plán trochu zkomplikovalo, muselo se čekat, až přestane pršet, ale nakonec vrtulník vzlétl,“ popsala počáteční komplikaci Romana Silvarová z kanceláře děčínské primátorky. Nakonec však vrtulník společnosti DSA, která provozuje také leteckou záchrannou službu, provedl plánovaných 32 krátkých přeletů, při kterých přepravil části bariéru připravené na vrchní části svahu do jeho spodní části.

Kameny ohrožují domy i železnici už několik let

Práce musela být přesná a bezchybná. „Sloupy jsou očíslované, patky dole jsou očíslované, tady se omyl nepřipouští,“ uvedl stavbyvedoucí Kamil Petříček. Vrtulník se pohyboval pouze nad samotným svahem mimo obydlenou oblast. Magistrát přesto obyvatele na práce předem upozornil. „Aby se necítili ohroženi, že se nad jejich hlavami něco děje a oni nevědí co,“ řekla primátorka Marie Blažková.

Video Bariéra bude dlouhá 300 metrů
video

Děčín ochrání před padajícími kameny speciální plot

Děčínská radnice nechala žlebský svah sanovat, protože pády kamenů v posledních letech ohrožovaly domy v Prostředním Žlebu i železniční trať. Na ní musí vlaky jezdit krokem, obyvatelé budov se zase stále obávají, kdy jim spadne kámen nebo strom z nestabilního svahu na zahradu. Dosazení bariér je jedna z etap celé operace, která bude podle Romany Silvarové stát více než 9,5 milionu korun. Lesy ČR se na investici nepodílejí, ačkoli pozemek spravují. Ochranný systém by nyní měl vydržet sto let.