Kdo vdechne náchodské nemocnici život? Kraj vypsal rekordní tendr

Hradec Králové - Královéhradecký kraj vypisuje rekordní zakázku na přestavbu nemocnice v Náchodě. Tendr za víc než miliardu korun, největší v historii kraje, vypisuje už podruhé. První kvůli vlastním chybám zrušil. Nemocnice je v kritickém stavu, zavřené jsou kvůli nevyhovujícím podmínkám i operační sály.

Tmavé chodby, vysoké stropy, rezivějící lůžka a vybavení. „Všechny inženýrské sítě naprosto neodpovídají, je to životu nebezpečné, chybí klimatizační jednotka, prostory jsou malé, stísněné. Zbourat,“ říká primář náchodské nemocnice Antonín Housa. 

V nemocnici hygienici už uzavřeli i operační sály. „V současné době chystáme provizorní rekonstrukci operačních sálů, do doby, než bude postavena nová nemocnice,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Voborníková.

Video Královéhradecký kraj vypisuje největší zakázku ve své historii
video

Královéhradecký kraj vypisuje největší zakázku ve své historii

Budoucnost nemocnice podle zaměstnanců může zajistit jen radikální přestavba. „Jestliže příští rok nezačne výstavba, už se to nepovede,“ dodává Housa. Kraj proto vypisuje už druhý tendr na přestavbu nemocnice. První kvůli vlastním chybám v projektu a výkazu výměru zrušil. Řídila ji pražská advokátní kancelář. Teď ji připravili a povedou úředníci sami.

„Dneska je každé výběrové řízení riskantní podnik. Musíme si věřit, nic jiného nám nezbývá,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD). Podepsat smlouvu s vítěznou firmou chce kraj v lednu. Pak se má dva roky stavět.