Místo kamení dopadají na svatého z gobelínu jehly tkadlen

Valašské Meziříčí – Vzácný gobelín s motivem ukamenování svatého Štěpána za branami Damašku restaurují ve Valašském Meziříčí. Péči o nástěnný koberec utkaný před rokem 1600 v Belgii má na starosti Moravská gobelínová manufaktura. Hotovo má být v březnu, pak se gobelín vrátí Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze.

Gobelín
Zdroj: ČT24 Autor: Blanka Kovandová

Ukamenování svatého Štěpána přihlíží řada postav, okraje jsou bohatě zdobené symboly květů a plodů. Tak vypadá gobelín utkaný před 400 lety v belgickém městě Oudenaarde. Je v poměrně špatném stavu, na mnoha místech se rozpadá. „Chceme zachovat co nejvíce původního materiálu i starých oprav. Spíše než o restaurování půjde o konzervování,“ uvedl ředitel Moravské gobelínové manufaktury Jan Timotej Strýček. 

Právě tkadleny z Valašského Meziříčí se ujaly péče o starý nástěnný koberec. „Začínáme, a proto ještě netušíme, co nás čeká. Jisté je, že bude nutné provést opravy téměř po celé ploše,“ myslí si tkadlena Jana Škařupová. 

Video Tkadleny opravují 400 let starý vlámský gobelín
video

Tkadleny opravují 400 let starý vlámský gobelín

Obnova gobelínu by měla být hotova v březnu příštího roku. Dílo vytvořené ve vrcholném období vlámské dílny je součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Ještě než se opravený gobelín vrátí do jeho sbírek, bude ve Valašském Meziříčí krátce vystaven. Celá obnova vzácné památky probíhá díky podpoře z Norských fondů.

Manufaktura ve Valašském Meziříčí se zabývá ručním tkaním klasických gobelínů, koberců či uměleckých tapiserií i jejich restaurováním. Založena byla už v roce v roce 1898.