Obviněný Nečesaný opouští post ředitele liberecké nemocnice

Luděk Nečesaný, obviněný v červnu z korupce, rezignoval na místo generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec. Nechce, aby jeho kauza nemocnici poškozovala. Svou rezignaci oznámil ve čtvrtek představenstvu. V čele nemocnice zůstane do 1. září, kdy by ho měl vystřídat lékařský ředitel Richard Lukáš.

Nečesaný podal proti obvinění stížnost. Navzdory trestnímu stíhání chtěl v čele nemocnice zůstat, postavilo se za něj představenstvo i dozorčí rada. Teď ale nechce nemocnici škodit. Podle mluvčí nemocnice Barbory Silné chtěl původně skončit ve funkci s okamžitou platností. „Z organizačních a administrativních důvodů ale skončí až k 1. září,“ uvedla. Nečesaný zatím složil funkci ředitele, ve čtvrtek na mimořádném jednání dozorčí rady chce rezignovat i na post v představenstvu. „Od září by ale měl působit jako ředitel pro řízení zdravotní péče a lidských zdrojů,“ dodala mluvčí. 

Policie v červnu obvinila Nečesaného z přijetí úplatku, za což mu hrozí pět až dvanáct let vězení. Spolu s ním čelí obvinění i jeho žena Šárka, a to kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti. Manželka Luďka Nečesaného vlastnila poradenskou firmu Sarmed, která za první rok činnosti získala 14 milionů korun, druhý rok pak pět milionů.Úplatky údajně mohly jít právě přes tuto firmu.

Video Nečesaný končí v čele liberecké nemocnice
video

Nečesaný končí v čele liberecké nemocnice

Obvinění podle policie souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun. Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 239 milionů korun se policie zabývá na základě anonymního trestního oznámení z roku 2012.

Nečesaný už dříve uvedl, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl odsouzen k 13 letům vězení za vraždu. Právníkům se nedávno podařilo dosáhnout u Nejvyššího soudu zrušení rozsudku a vrácení případu k hradeckému soudu.