Bible pětsetkrát jinak. Výstava přibližuje význam a poselství knihy knih

Ostrava - Putovní výstava s názvem Bible včera, dnes a zítra dorazila do Kulturního domu Akord v Ostravě. Představuje více než pět set provedení biblí a biblických textů pro dospělé, mládež i děti v desítkách světových jazycích. Cílem je přiblížit knihu knih z historického pohledu a především popularizovat její poselství.
Petr Hamrozi s Melantrichovou Biblí z roku 1549
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Ve sbírce, kterou shromáždilo občanské sdružení I4U z Českého Těšína, jsou vzácné exponáty bible z roku 1549 a 1556, kniha žalmů z roku 1540, různě stará provedení v nejrůznějších formátech, například z voděodolného materiálu nebo v Braillově písmu, v mnoha jazycích od romštiny po čínštinu či esperanto. Mezi překlady je i bible a kancionál v řeči černošského kmene Zulu.

Bible ze smetiště pomohla v nesnázích

„Podařilo se nám také získat svitek tóry přímo z Izraele, miniaturní bibli nebo provedení pro čtení pod mikroskopem, máme tady ruční přepis částí bible od lidí různého věku a mnoho dalších zajímavostí,“ řekl za pořadatele výstavy Petr Hamrozi.

Video V Ostravě vystavují na 500 biblí
video

V Ostravě vystavují na 500 biblí

V Ostravě vystavují na 500 biblí

Petr Hamrozi

Výstava Bible včera, dnes a zítra v Ostravě

Zvlášť si váží exponátů se silným příběhem. „Získali jsme bibli, kterou našla žena ze Zlína na smetišti. Měla těžký život, manžela, který pil a bil ji. Tento nález jí zcela změnil život. Máme také Markovo evangelium, které přepisoval v padesátých letech jeden politický vězeň na cigaretové papírky,“ líčil Hamrozi. K mladším položkám patří Nový zákon určený speciálně pro vězně. „Vazba je silně odolná proti zničení a navíc je z papíru, který je hořlavý, takže ho nelze použít na balení cigaret,“ řekl Hamrozi.

Mnoho exponátů získalo občanské sdružení darem. Ještě před zahájením ostravské výstavy přinesl Josef Kašpar bibli psanou švabachem, která prý ležela padesát let ve sklepě. „Byla hodně používaná, a to je dobře. Rozhodně ji využijeme,“ uvedl Hamrozi.

Biblické inspirace Rembrandta Van Rijna

Součástí expozice je sbírka rytin slavného nizozemského malíře Rembrandta Van Rijna. Návštěvníci si mohou prohlédnout sto grafických listů na biblické motivy, které byly vytištěny pravděpodobně v 19. století. Další prezentovaná série asi dvou set rytin pochází od významného francouzského malíře a rytce z 19. století Gustava Dorého. Výtvarnou část doplňují obrazy moravského malíře Zdeňka Valchaře.

Organizátoři zároveň informují o záměru vytvořit Světové muzeum a Knihovnu Bible, kde by byl rozsáhlý fond biblí a křesťanské literatury uložen, doplňován a zpřístupněn. Konkrétně uvažují o chátrajícím zámku v Hnojníku na Třinecku, který by chtěli odkoupit od jihoafrického majitele. Zájemci mohou záměr finančně podpořit koupí symbolické cihly.

Výstava Bible včera, dnes a zítra putuje po Česku a Slovensku už od roku 2009 a vidělo ji zhruba sto tisíc lidí. V Ostravě bude do 13. srpna.