Bourá se bývalý hotel Dukla. Místo něj vyroste v centru Blanska park

Blansko - V Blansku začali dělníci bourat bývalý hotel Dukla. Ten sloužil poslední roky hlavně jako ubytovna. Radnice chtěla zchátralou budovu nejprve prodat za víc než 30 milionů korun. Nenašel se ale žádný zájemce. Nakonec o tom, že má jít k zemi, rozhodli místní v říjnovém referendu. Stavba by měla z centra města zmizet už na podzim. Namísto ní vyroste odpočinková zóna. 

„Bývalý hotel Dukla se demoluje z toho důvodu, že na podzim loňského roku proběhlo referendum v Blansku, ve kterém obyvatelé Blanska rozhodli, že by se měl zbořit,“ vysvětlil důvod bourání objektu místostarosta Blanska Jiří Crha (ODS). Místní dokonce budou moci sledovat demolici v přímém přenosu. Na webové stránky města je totiž bude přenášet kamera soukromé firmy, která se na tom domluvila s radnicí.

Nyní už pracovníci firmy, která má demolici na starosti, začali rozebírat uvnitř budovy bytová jádra. Až zůstane stát pouze betonový skelet, přijede na místo těžká technika. Jeřáby pak postupně snesou dolů betonové bloky, které se odvezou pryč. Podle vedení obce tak nehrozí, že by tamní obyvatele obtěžoval přílišný hluk nebo prach, jako v případě, kdyby se hotel rozhodli zbourat odstřelem najednou.

Video Bývalý luxusní hotel Dukla půjde k zemi
video

Bývalý luxusní hotel Dukla půjde k zemi

Místo starého hotelu vyroste v centru nový park

Po odstranění hotelu vznikne na prázdném prostranství malý park. „Na samotnou demolici objektu a úpravu prostoru po demolici je vyčleněno v rozpočtu deset milionů korun. Vysoutěžená částka je necelých pět milionů korun a na úpravu prostranství a zbudování parčíku počítáme s částkou sedmi až osmi milionů korun,“ pokračoval Crha. Původně se cena demoličních prací odhadovala na 15 až 20 milionů korun. Radnice ji ale po domluvě s odborníky zpřesnila na deset milionů.

Výstavba parku by měla začít příští jaro. V centru Blanska ale bude pouze dočasně. Pokud se totiž najde vhodný investor, tak by se park mohl za pár let proměnit v budovy s byty nebo kancelářemi. Tamní územní plán totiž počítá se smíšenou městskou zástavbou.

Město chtělo budovu prodat, místní zvolili demolici

V bývalém hotelu Dukla fungovala ještě minulý rok ubytovna. „V hotelu bydlelo zhruba šedesát lidí. Jeho provoz byl ukončen k 31. březnu letošního roku. Většinou tam bydleli dělníci různých firem, jen asi 10 až 12 lidí tam bydlelo dlouhodobě a těm jsme pomohli společně s odborem sociálních služeb najít nové bydlení,“ dodal místostarosta.

O ukončení provozu ubytovny rozhodli obyvatelé Blanska v referendu, které proběhlo společně s komunálními volbami loni na podzim. V referendu rozhodovalo o osudu bývalého luxusního hotelu 7081 lidí a 5319 z nich bylo pro demolici.

Hotel Dukla býval za komunismu luxusním zařízením, kde se ubytovávali návštěvníci brněnských veletrhů nebo cizinci mířící do Moravského krasu. Později zchátral. Město koupilo objekt před pěti lety, a to kvůli obavám občanů, že se z hotelu stane ubytovna pro sociálně slabé. Město tehdy koupilo objekt v aukci za 30 milionů korun. Pokusilo se najít developera, který by budovu zmodernizoval, ani po opakovaných nabídkách ale neuspělo.