Dopravní komplikace v Ostravě dosahují vrcholu

Řidiči v Ostravě musejí snášet další dopravní komplikace. Vedle pokračující rekonstrukce Nádražní ulice v centru města a oprav dálničních mostů v Přívozu začala kompletní výměna povrchu frekventované Mariánskohorské ulice ve směru do Přívozu a středu města. Jedna z nejvýznamnějších křižovatek U vodárny je uzavřena i ve směru od Ostravy-Poruby. Uzavírky jsou i na dalších místech. Složitou dopravní situaci řeší krizový štáb.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Křižovatku ulice Mariánskohorské a 28. října U vodárny řídí policisté. Dopravní situaci začal mapovat policejní vrtulník, který kontroluje nejrizikovější místa. Lidé, kteří se nedokážou v objížďkách orientovat, se mohou obrátit na speciální nonstop informační linku 950 739 941. Pravidelně bude zasedat krizový štáb složený ze zástupců města, kraje a policie, jenž bude vyhodnocovat situaci, navrhovat úpravu značení nebo změnu nastavení časů na křižovatkách.

Problém je například, že jsou uzavřeny hlavní spojnice mezi centrem a městským obvodem Ostrava-Poruba, který má asi 70 tisíc obyvatel. „Řidiči, kteří pojedou z Poruby do centra, křižovatkou U vodárny neprojedou. Budou muset využívat objízdné trasy na ulici Rudnou, případně Dubí, nebo sjet na dálniční síť a poté směrem na Přívoz a zpátky do centra,“ vysvětloval náměstek primátora Ostravy Ivo Hařovský.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Uzavírky v Ostravě

Jak potvrdil mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht, provozu hromadné dopravy se opravy Mariánskohorské ani ulice 28. října nějak výrazně nedotknou. „Opravy na ulici 28. října proběhnou za provozu tramvají. Úplná uzavírka nás čeká až v srpnu v souvislosti s rekonstrukcí Nádražní ulice, kde budou jezdit náhradní autobusy,“ uvedl Albrecht.

Vedení města vybralo pro opravy silnic prázdninové měsíce, kdy je menší provoz. Odložit některé ze zásadních staveb tak, aby neprobíhaly všechny najednou, nebylo podle radních možné. Jsou vázány na evropské peníze a musí být do konce roku hotové, případně jde o odstranění havarijního stavu jako v případě dálničních mostů v Ostravě-Přívoze.

Rekonstrukce Mariánskohorské ulice obnáší hloubkové vyfrézování opotřebeného asfaltu a nahrazení novým, výměnu svodidel, všech značek a také rekonstrukci autobusových zastávek. „Je to stavba náročná finančně i časově. Na základě diagnostického šetření jsme zvolili technologii recyklace za studena. Akce proběhne ve třech fázích a kompletně hotova by měla být 13. září. Náklady dosahují asi 146 milionů a většina prostředků pochází z Evropské unie,“ uvedla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. V první fázi bude uzavřený směr do Ostravy-Přívozu, v druhé etapě směr z centra do Poruby.