Kosy, mačety nebo chemie proti bolševníku

V Karlovarském kraji končí tříletý projekt na likvidaci invazních rostlin, které se nekontrolovaně šíří a agresivně vytlačují původní druhy. V západních Čechách se díky dotaci kosí a chemicky ničí bolševník, křídlatka a netýkavka. Tyto nepůvodní druhy přitom v kraji rostou na 13 000 lokalitách.

Bolševník se likviduje mechanicky i chemicky
Autor: Slavomír Kubeš

 Proti takzvaným invazním rostlinám se bojuje dvěma způsoby - buď mechanicky, a nebo chemicky. Metoda se liší podle druhu rostliny, ale i podle lokality a konkrétních podmínek v místě. Při mechanické likvidaci se rostliny nejčastěji sečou kosou nebo mačetou, ale někde se taky vykopávají nebo vytrhávají. Netýkavka se většinou vytrhává. Chemický postřik se prování buď bodově, a nebo plošně.

 Celkově je v kraji 13 000 lokalit, kde tyto druhy rostou, a každou je třeba ošetřit několikrát ročně. Rostliny se buď vyrývají hned po vyrašení, chemicky stříkají nebo kosí, když dorostou do květu. Právě do květu nyní dorůstá bolševník. Kraj přitom musel zkontaktovat a získat souhlas na 4800 majitelů pozemků, na kterých firmy zasahují.

"Některé metody jsme trochu poupravili podle zkušeností z minulých dvou let a letos také nepovolujeme firmám výjimky nebo prodloužení termínů," uvedla Lenka Pocová, bioložka a vedoucí projektu. Projekt svým rozsahem podle ní nemá v Evropě obdoby. Cílem je snížit výskyt invazních rostlin tam, kde se může použít chemický postřik, na 15 procent. Kde se likviduje mechanicky, je cílem snížit výskyt invazních rostlin na 40 procent stavu před zahájením plošné likvidace. "Doufáme, že se to podaří," dodala Lenka Pocová.

I když se už třetím rokem seče a stříká, bolševník i křídlatka a netýkavka se stále objevují. Jde o místa, kde znovu vyraší, ale někdy i o nové lokality. Na kraj se také obracejí lidé, kteří na výskyt rostlin upozorňují, což Lenka Pocová vítá. "Mohou nám s tím pomoci. Buď upozorní na to, že firma ještě neposekala, nebo posekala špatně nějaké místo, či upozorní na místo, které v předchozím mapování nebylo," řekla manažerka projektu.

Celkové náklady projektu jsou téměř 82 milionů korun, přičemž 90 procent této částky uhradí Karlovarský kraj z dotace z Operačního programu Životní prostředí a Státního fondu životního prostředí. Zbytek dá kraj z vlastního rozpočtu. Lenka Pocová doplnila, že původně předpokládaná cena projektu, když se podávala žádost o dotaci, byla 170 milionů korun. "Díky 14 výběrovým a poptávkovým řízením tato částka klesla na necelých 90 milionů," konstatovala manažerka projektu.

Na podzim letošního roku biologové zmapují a srovnají výskyt invazních rostlin po třech letech jejich likvidace. Od příštího roku pak vlastníci pozemků budou muset opět likvidovat rostliny vlastními silami. Za zanedbání jim mohou hrozit i pokuty. Udržitelnost projektu je deset let, po které se bude výskyt monitorovat. To v praxi znamená, že výsledek, který bude dosažen na podzim letošního roku, se musí udržet následující dekádu. "Karlovarský kraj musí jako žadatel zajistit, že se rostliny znovu nerozšíří," konstatovala manažerka projektu Lenka Pocová. 

 

video Boj proti bolševníku
Video Události v regionech (Praha)
video

Boj proti bolševníku