Obžalovaní kvůli nedodanému nábytku na lyžarské mistrovství znovu osvobozeni

V kauze spojené s lyžařským mistrovstvím světa v Liberci trest nepadl. Tamní okresní soud osvobodil tři lidi obžalované z podvodu při dodávce nábytku pro Technickou univerzitu. Nábytek sice byl proplacen, ale na rekonstruované koleje nikdy nedorazil. Případ ovšem aktuálním rozhodnutím soudu nekončí, státní zástupce se na místě odvolal. Vysokoškolský areál se opravoval pro potřeby mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, ubytované v něm byly v únoru 2009 sportovní týmy.
Zdeněk Kračmar, Petr Patrman a Jindřiška Máchová - archivní snímek z roku 2011
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Nové skříně, postele, noční stolky, židle a psací stoly zůstaly jen na fakturách - na kolejích se nikdy neobjevily. Až osm let vězení hrozilo za údajný téměř čtyřmilionový podvod Jindřišce Máchové ze stavební firmy Syner, Petrovi Patrmanovi z firmy Investing CZ, která dělala stavební dozor, a řediteli kolejí a menz univerzity v Liberci Zdeňkovi Kračmarovi. 

Podle obžaloby společně dosáhli toho, že v roce 2007 nedodaný nábytek škola ze státní dotace proplatila firmě Syner, která koleje za 350 milionů rekonstruovala. Obžaloba se opírala o zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, který rozpracovanou stavbu kontroloval a našel řadu pochybení.

„Není to trestný čin, neprokázalo se obohacení společnosti (Syner) a také to, že by skutečně došlo k tomu, co je jim (obžalovaným) kladeno za vinu,“ zdůvodnil osvobozující verdikt předseda senátu Richard Skýba.

Obžalované soud zprostil obžaloby už potřetí. Proti předchozím rozhodnutím okresního soudu se státní zástupce odvolal a pokaždé uspěl. Tentokrát, s ohledem na délku řízení, požadoval trest při dolní hranici, která je dva roky vězení. S aktuálním verdiktem soudu nesouhlasil. „Státní zastupitelství se domnívá, že ve věci byl opatřen dostatek důkazů a že nebyly soudem správně hodnoceny,“ řekl státní zástupce Miroslav Mareš.

Oldřich Filip, obhájce jedné z obžalovaných uvedl, že je hrubě nespokojen s tím, že tato kauza vůbec existuje: „A že tváří v tvář třetímu zprošťujícímu rozsudku stále rozhodnutí není v právní moci,“ dodal Oldřich Filip.

Obžalovaní se hájili tím, že šlo o špatně připravený projekt a při striktním dodržování zákonů by se stavba kvůli nedodanému nábytku musela zastavit, což by znamenalo komplikace pro šampionát a ostudu pro ČR. Podle nich nešlo o podvod, ale účetní operaci, byť nestandardní. Všechny odlišnosti se zaznamenávaly do takzvaných změnových listů a místo nábytku prý stavební firma odvedla práce navíc, které se při opravách objevily. Tvrdí, že nikdo okraden nebyl.


Soud jim v tom dal za pravdu. Vycházel i z toho, že civilní soud nedávno zamítl žalobu univerzity na Syner za vyfakturované, ale údajně neprovedené práce. Škola se v trestním řízení náhrady škody nedomáhala. Soud přihlédl i k jinému osvobozujícímu verdiktu, který souvisel s modernizací kolejí. „Provázanost, byť nepřímá, tam je,“ uvedl Skýba. Soud nedávno zprostil viny bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu i spolumajitele firmy Investing CZ Josefa Nadrchala. Čelili obvinění, že se dopustili pletichy při veřejné soutěži. Podle obžaloby bez soutěže zadali v souvislosti s rekonstrukcí kolejí dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě 25 milionů korun vítězi původní zakázky, firmě Syner. Ta tím údajně získala prospěch asi tři miliony. Podle soudu se ale ani jeden z obžalovaných nedopustil trestného činu.

Video Nedodaný nábytek - obžalovaní potřetí osvobozeni
video

Nedodaný nábytek - obžalovaní potřetí osvobozeni