Podolský stadion zdobí Prahu půl století

Praha – Nezaměnitelná budova podolského plaveckého stadionu zdobí Prahu půl století. Bezmála dalších padesát let se přitom o vytvoření bazénů pro plavce pod Kavčími horami uvažovalo. Plavci na Podolí dodnes nedají dopustit – nabízí hned dva padesátimetrové bazény, i v zimě je navíc možné koupat se venku díky vyhřívání, které spotřebovává teplo z klimatizace areálu České televize.

9 minut
Vedoucí stadionu: Voda se v bazénu vymění pětkrát za den
Zdroj: ČT24

Ačkoli se první úvahy o postavení plaveckého stadionu v Podolí objevily již ve dvacátých letech minulého století, v průběhu druhé světové války vznikl na místě, kde dnes stojí, vápencový lom s cementárnou. Záhy se ale myšlenka na plavecký stadion objevila znovu. Lom ustoupil a v roce 1959 začaly v jeho areálu vznikat dva venkovní bazény. „Stavba trvala do roku 1960. Během jednoho roku se podařilo vystavět dva venkovní bazény. Celý areál byl dokončen až roku 1965,“ popsal vedoucí stadionu Jan Bezděk.

Svůj dárek dostala pražská plavecká veřejnost přesně půl roku před Štědrým dnem. Provoz v Podolí zahájily spartakiádní závody 24. června 1965. O čtyři dny později se již mohl každý přijít vykoupat. Bazény – vnitřní padesátimetrový, venkovní plavecký padesátimetrový a druhý venkovní skokanský 33metrový – jsou od počátku vyhřívané, teplota v nich tak nikdy neklesá pod 26 stupňů Celsia. K tomu využívá podolský stadion odpadní teplo z areálu České televize.

Vedoucí provozu společné techniky ČT Robert Bauer o vyhřívání bazénů:

„Česká televize vyrábí chlad pro klimatizaci a klimatizační zařízení ve všech objektech na Kavčích horách v centrální chladicí stanici. Tímto procesem vzniká odpadní teplo, které se využívá tak, že se přivede do vodojemu a předá se do podolského bazénu do vyhřívání vody v bazénech. Česká televize je nedaleko a podolský bazén taktéž. Vzdálenost je asi 70 metrů do hloubky a 150 metrů vzdálenosti.“

Ivan Mládek sice praví, že okolí "ještě hezčí nežli bazén v Praze 4-Podolí" má měchenická plovárna, jejím nedostatkem však je, že dnes Měchenice žádné koupaliště nemají. Podolí a jeho okolí se tak může směle posunout na první místo.
Zdroj: Jiří Berger/ČTK

2,5 tisíce kubíků pětkrát denně

Pro plavání a koupání v Podolí ale není rozhodující teplo, nýbrž voda. Stadion jí spotřebuje obrovské množství, v každém ze tří bazénů je přibližně 2,5 tisíce krychlových metrů vody, která se navíc neustále  filtruje. „Během jednoho dne dokážeme vodu v jednom bazénu vyměnit až pětkrát. Jednou ročně bazén vypouštíme a napouštíme zcela novou vodou,“ přiblížil Jan Bezděk.

V současnosti navštěvuje Podolí průměrně asi 2500 návštěvníků denně, tedy zhruba milion za rok. Nejvíce lidí přišlo v roce 1973. „Bylo 2,3 milionu návštěvníků, což je průměrně asi 6300 návštěvníků na den,“ upřesnil vedoucí stadionu. Podolí ale zdaleka neslouží pouze široké veřejnosti, ale také sportovcům. Pořádá závody mistrovství republiky, měl i olympijské ambice. Bazény slouží závodům v plavání, skocích do vody i vodnímu pólu.

V roce 1969 byly podolské bazény v obležení davů. Rekordní návštěvnost ale stadion zaznamenal až o čtyři roky později.
Zdroj: Alexandr Hampl/ČTK

Když nebylo Podolí, byly Žluté lázně či Barrandov

Podolí je stadion, který si bezpochyby může může nárokovat přízvisko „legendární“. V Praze to však zdaleka není jediné koupaliště a nebylo tomu tak ani před 50 lety. „Pražané se mohli chodit koupat např. na Barrandov nebo na Malou Stranu do Tyršova domu, tam byl také bazén. Samozřejmě nemohu zapomenout na Vltavu, Žluté lázně. Ty jsou s námi hodně dlouho,“ připomněl Jan Bezděk.

Architektem podolského stadionu byl Richard Podzemný proslulý například též bubenečským Skleněným palácem a autor vítězného, byť nerealizovaného návrhu v soutěži na poválečnou obnovu Lidic
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
před 6 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 6 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 7 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 16 hhodinami

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
před 20 hhodinami

Výbuch v panelovém domě v Ostravě zranil čtyřicet lidí

Minimálně čtyřicet lidí se zranilo – většinou lehce – kolem středečního poledne při výbuchu a následném požáru v panelovém domě v ostravské části Dubina. Na místě plameny likvidovalo pět jednotek hasičů, s policisty evakuovali obyvatele domu. Osm zraněných muselo být převezeno do nemocnice. Zatím není jasné, co bylo příčinou incidentu, podle předběžných informací za ním mohla být elektrokoloběžka. Událost se stala v sedmém podlaží. Škoda je kolem tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Studenti z Plzně zůstanou za poplach na univerzitě bez trestu

Krajský soud v Plzni definitivně zastavil stíhání dvojice studentů, kteří loni v prosinci arabským výkřikem Alláhu akbar a zvuky připomínajícími střelbu vyvolali poplach na Západočeské univerzitě v Plzni. Proti zastavení stíhání podala státní zástupkyně stížnost, soud ji ale nyní zamítl. České televizi to řekl mluvčí soudu Jan Misek. Studenti čelili obžalobě z výtržnictví. Univerzita jim už dříve udělila napomenutí.
před 21 hhodinami

Soud poslal starostu Řeporyjí Novotného nepravomocně do vězení

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Přeměnil mu podmíněný trest odnětí svobody na nepodmíněný, protože Novotný se ve zkušební době opakovaně dopouštěl přestupků. Aktuální rozhodnutí nicméně není pravomocné, politik si proti němu obratem podal stížnost, která má odkladný účinek. Při odchodu z jednací síně nechtěl usnesení komentovat, dokud nenabyde právní moci. Na konečný verdikt chce počkat i ODS. V případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu by Novotnému hrozil zánik zastupitelského mandátu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...