Farář z Ivanovic se zodpovídá ze sexuálního obtěžování chlapců

Přerov - Katolický kněz Vladimír Krejza se před Okresním soudem v Přerově zodpovídá ze sexuálního obtěžování malých chlapců. Policistům se čtyřiašedesátiletý duchovní zčásti přiznal. Podle obžaloby si vybíral oběti především v přerovském romském ghettu. Jednání probíhalo s ohledem na zachování práv dětí s vyloučením veřejnosti.

Soud nevyhověl návrhu státního zástupce na uvalení vazby a Vladimír Krejza je souzen na svobodě. Za trestné činy ohrožování mravní výchovy dítěte a svádění k pohlavnímu styku mu hrozí až pět let vězení. Obžalovaný byl donedávna knězem v Ivanovicích na Hané. Poté, co na základě oznámení rodičů jednoho z dětí vyšlo jeho podezřelé chování najevo, odešel do důchodu.

Za dětmi z Přerova dojížděl údajně na vlastní pěst, a to několik let. „Jedná se o více případů páchaných po delší dobu - přibližně tři a půl roku,“ uvedla státní zástupkyně Šárka Pivodová.

Video Soud s knězem obžalovaným ze zneužívání dětí
video

Soud s knězem obžalovaným ze zneužívání dětí

Soud bude pokračovat v jednání v srpnu

Jednání probíhalo za zavřenými dveřmi. V soudní síni se vystřídalo několik chlapců. Poté soudkyně jednání odročila. O stycích s farářem mělo vypovídat asi patnáct svědků. Část z nich ale k soudu nepřišla. „Obhájce i obžalovaný trvají na všech výsleších,“ řekla předsedkyně senátu Emílie Richterová.

Krejza ihned po skončení jednání z budovy soudu utekl. Komentář k případu a postoji kněze k obžalobě odmítl novinářům také jeho obhájce. Soud bude pokračovat v polovině srpna, kdy by měli vypovídat také znalci.

Ve světě jsou sexuální delikty kněží páchané na dětech velkým problémem, který aktuálně řeší papež František. Ve Vatikánu vznikne z jeho iniciativy tribunál, který bude mít pravomoc trestat biskupy, kteří zneužívali děti nebo je nedokázali ochránit. Za posledních deset let muselo církev opustit už více než 800 církevních hodnostářů podezřelých ze znásilňování a sexuálního obtěžování.

V České republice jde spíše o výjimky. Letos v únoru potrestal havlíčkobrodský soud kněze Erika Tvrdoně pětiletým vězením za znásilnění čtyř žen a pohlavního zneužití třináctileté dívky. Podezření na sexuální delikty duchovního páchané na dětech řešila česká justice před třinácti lety. Podezřelý František Merta dostal u zlínského soudu podmínku za obtěžování svých ministrantů.