Červnová povodeň roku 1970 zatopila důl, zbořila domy a vzala 35 životů

Šardice - Před 45 lety se udála jedna z největších důlních tragédií v Česku. Přívalové deště tenkrát v Šardicích na Hodonínsku proměnily tamní potok v divokou řeku. Ta se rozlila nejen do okolních vesnic, ale zaplavila i důl Dukla. V něm tehdy pracovalo 110 horníků. Uniknout velké vodě se nepodařilo 34 z nich.

„Tehdy v úterý jsem byl na ranní směně. Vyměnil jsem si totiž se spolupracovníkem službu. Jak jsem přišel z práce, tak okolo čtvrté hodiny odpoledne začalo mírně pršet a přes dědinu se začala valit voda,“ začal popisovat tragickou událost Miroslav Gregorovič, který v dole Dukla tenkrát pracoval. S vrchním inženýrem se proto vydal k dolu, podívat se, jak to tam vypadá. K němu se ale nedostali, v obci už byl metr vody.

Prohozená směna mu tak zachránila život. „Nikdo netušil, že se něco takového stane. Ale určitě se tomu dalo zabránit,“ pokračoval. U dolu totiž tehdy chyběly třeba zádržné nádrže. „Nepočítalo se s tím, nic tam nebylo. Nebylo pamětníka,“ shrnul Gregorovič. Rozvodněný potok tak rychle zatopil důl, ve kterém fáralo 110 dělníků. Všem se uniknout nepodařilo, 34 z nich zahynulo.

6 minut
Miroslav Gregorovič popisuje tragickou událost v dole Dukla
Zdroj: ČT24

Manželky čekaly u dolu několik dní

Po tragédii padla na obyvatele Šardic i okolních vesnic smutek a tíseň. „Ženy čekaly na šachtě tři čtyři dny. I s dětmi. Jedna paní stála tři dny u kola svého muže a plakala,“ popsal situaci krátce po nešťastné události dělník. Konala se smuteční shromáždění, dědinami procházely dlouhé pohřební průvody. Poslední dva havíře, kteří povodeň nepřežili, objevili až o čtyři měsíce později.

„Některé chodby byly zatopené jen vodou, jiné byly z části nebo zcela zaplaveny i bahnem. V dalších byla třeba i poničená výztuž,“ vyjmenovával škody Gregorovič. Když poklesla hladina, tak se dělníci do dolu vrátili. Ne fárat, ale odčerpávat vodu. Plně obnovena byla práce v dolu až za tři roky, v roce 1973. „Většinou ti starší havíři to psychicky nezvládli a z dolu odešli. Mně bylo tenkrát asi 21 roků, takže jsem to snesl vcelku dobře,“ dodal Gregorovič.

Na Dole Dukla bylo tenkrát zatopeno 33 kilometrů důlních chodeb. Veškerá pracoviště i stroje pak byly zaneseny bahnem. Následky katastrofy odstraňovali dělníci téměř celý rok a poté se začalo opět těžit. Až tři roky po povodni ale těžba dosáhla svého původního rozsahu.

Povodeň na Hodonínsku v r. 1970

  • Postiženo 20 obcí
  • Zatopeno na 400 domů
  • 100 domů vážně poškozeno
  • 13 budov zbořeno

Předpověď počasí na osudné úterý 9. června 1970 byla následující: „Bude polojasno až oblačno, místní přeháňky a bouřky. Ranní teploty 13 stupňů, odpolední 22–26 stupňů, slabý až mírný východní vítr.“ Podmínky tedy byly příhodné pro tvorbu bouřek, které se odpoledne opravdu objevily.

Přívalové deště pak způsobily na Hodonínsku i Břeclavsku nečekané povodně. Malé vodní toky se během chvíle změnily v dravé řeky, které byly široké i několik set metrů. Potok Trkmanka tak u Želetic zatopil celé údolí. Šardický potok se rozšířil na 150 metrů a zatopil právě zmiňovaný důl Dukla.

Velká voda nejvíce zasáhla nedalekou obec, Lovčice.  Hráz rybníka nápor nevydržela a protrhla se. Voda se tam přihnala tak rychle, že v jednom domě museli lidé dokonce probourat strop, aby unikli stoupající vodě.  V obci bylo tehdy zatopeno 128 domů, dalších 49 poškozeno, pět domů rozbořeno a sedm úplně zničeno.

Se záplavami bojovali také v Dražůvkách, kde tamní obyvatelé s nasazením vlastních životů zachraňovali děti z mateřské školy. Často lidé utekli ze svých domovů pouze v tom, co měli na sobě. V obci velká voda strhla mosty a podemlela tři domy. Povodně poničily kromě mostů i silnice a železniční trati. Například silnice spojující Kyjov se Žarošicemi musela být uzavřena.

Při záplavách v roce 1970 zemřelo celkem 35 lidí. Kromě horníků v dole Dukla se ten den utopila i tříletá Lenka Šťastná, které spadla do zatopeného sklepa.

14 minut
Osudové okamžiky - Šardice 1970
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 41 mminutami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 1 hhodinou

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 3 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 12 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 13 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 20 hhodinami
Načítání...