Aviatická pouť v Pardubicích nabídne Baťovu Electru i Messerschmitt

V Pardubicích vrcholí přípravy na tradiční Aviatickou pouť. Během víkendu se na ní představí víc než 70 letadel. Například španělská verze Messerschmittu Bf 109, britský Spitfire, ruská letadla Polikarpov a Jakovlev a dopravní letadlo Lockheed L-10A Electra, se kterým Jan Antonín Baťa podnikl cestu kolem světa. Organizátoři chystají bojové ukázky i akrobatické létání. Účast přislíbili i piloti unikátních historických strojů.

Aviatická pouť letos slaví 25 let, každoročně přiláká desetitisíce návštěvníků. Na zemi i ve vzduchu se postupně představí válečné i civilní, moderní i historické stroje. Program nabídne průřez celosvětovou historií letectví od první světové války po současnost. 

Brány pardubického letiště budou pro návštěvníky otevřeny od osmi ráno do osmé hodiny večerní. Samotný letecký program bude od 12:00 do 17:00. Program bude v sobotu a v neděli totožný.


Jeden ze zajímavých letounů je španělská verze stíhačky Messerschmitt Bf 109 - vystoupí v simulované bitvě o Británii. Letecký publicista Zdeněk Hurt vysvětlil, že letadlo vyrobila španělská firma CASA až po druhé světové válce. Španělé do Messerschmittů ovšem instalovali britské 24válcové motory Rolls-Royce. A letadla ve španělském letectvu sloužila až do 60. let. „Díky tomu, že se letouny zachovaly ve službě, mohly být angažovány do filmu Bitva o Británii z roku 1969. Sekvence, které diváci mohou vidět ve filmu, létají španělští piloti,“ uvedl Zdeněk Hurt.      

Část programu bude věnována připomínce konce druhé světové války v Evropě. Německou kolonu doprovodí replika letounu Fi 156 Storch, který se střetne se sovětským dvouplošníkem Polikarpov Po-2 Kukuruznik. Letecký souboj vyvrcholí střetnutím stíhacího sovětského Jakovlevu Jak-3 s německým Messerschmittem Bf 109.

Jiná scéna přiblíží atmosféru na britském vojenském letišti v období bitvy o Británii, která proběhla přesně před 75 lety. Ve velkoprostorové scéně se divákům představí stíhací letoun Spitfire a cvičný Tiger Moth. Jejich letovou činnost naruší útok protivníka v podobě obávaného stíhacího Messerschmittu.           

Novinkou letošní Aviatické pouti bude historický dopravní letoun Lockheed L-10A Electra, který po náročné renovaci přilétl minulý týden na letiště Točná z USA. Letoun Electra používal v letech 1937 až 1939 továrník J. A. Baťa a podnikl s ním cestu kolem světa. 

Mezi letadly bude i americký dvoutrupý stíhač P-38L Lightning. Vedle Lightningu se představí i bombardér B-25J Mitchell a námořní stíhač F4U-4 Corsair.

Další pardubickou premiérou se stane vystoupení letecké kaskadérky Peggy Walentin, která vystoupí jak na horním křídle dvouplošníku, tak i mezi vzpěrami jeho křídel. 

Video Pardubický víkend ve znamení Aviatické pouti
video

Pardubický víkend ve znamení Aviatické pouti