Firmám chybí řemeslníci. Deváťáky lákají do učení pomocí stipendií

Brno – Dej se do učení a my ti dáme stipendium a příslib pracovního místa. Taktika, kterou se čím dál víc firem snaží sehnat kvalifikované lidi na řemeslné pozice. Například na žádost brněnské textilky obnovila jedna ze středních škol učební obor výrobce textilií. První absolventi programu, díky kterému dostávali během studia od firmy jako bonus stipendium tři tisíce korun měsíčně, nyní nastupují do práce.

Devatenáctiletá Anna Breburdová má za sebou textilní průmyslovku, potřebovala ale získat víc praktických zkušeností. Dala se proto zlákat k ročnímu studiu oboru výrobce textilií. Minulý týden úspěšně dokončila zkoušky a nyní nastupuje do brněnské firmy Nová Mosilana. „Chtěla bych dělat na tkalcovně, kde to všechno začíná,“ svěřila se čerstvá absolventka. Studium jí zpříjemňovala nejen jistota práce v oboru, ale i stipendium a další příspěvky. To vše od firmy dostala za příslib, že pro ni bude po škole minimálně rok pracovat.

Poslední absolventi učňovského oboru výrobce textilií přitom v Brně spatřili světlo světa v roce 1996. „Potřebujeme firmu udržet na tisíci pracovnících. Při tomto počtu jen přirozená fluktuace jako odchody do důchodu a na mateřské dovolené znamená za rok pohyb kolem 40 pracovníků,“ uvedl ředitel pro lidské zdroje Nové Mosilany Karel Pokorný. Firma si proto otevření zaniklého textilního oboru vyjednala s brněnskou střední školou Charbulova. Studenty tam láká právě na štědré benefity: Pro jednoletý studijní obor nabízí stipendium až tři tisíce korun měsíčně, 400 korun jako příspěvek na obědy a možnost příspěvku na ubytování.

Letos tak firma získala čtyři nové kvalifikované lidi. Navíc se jí prý stipendia vyplatí mnohem víc než zaučování lidí mimo obor. „Takové zaškolování trvá dva až šest měsíců, kdy ti lidé negenerují žádný zisk a všechny náklady jdou na vrub firmy. Proto je pro nás výhodnější platit stipendium učňům,“ vysvětlil Pokorný.

Video Karel Pokorný hovoří o oboru výrobce textilií
video

Karel Pokorný hovoří o oboru výrobce textilií

Za tříleté stipendium tříletý úpis

Zedníky, zámečníky nebo tesaře zase hledá stavební firma Metrostav. „Věděl jsem o tom už na konci základní školy. Přilákalo mě to do učení, díky tomu jsem tady,“ chválí si sedmnáctiletý Petr Nevěčný ze Znojemska, který v Brně druhým rokem studuje na truhláře. Firma mu proplácí cestovné, ubytování, pracovní oděvy, nářadí a navíc dostává stipendium. „Za tři roky studia mi takto firma proplatí asi 70 až 80 tisíc korun. Je to pro mě i rodinu výhoda, protože za mě nemusí hradit náklady,“ chválí si student. Na oplátku musel udělat jediné: Podepsat smlouvu, že po tříletém vyučení bude další tři roky pro firmu pracovat.

„S firmou spolupracujeme už od roku 2007. Jejich nabídku jsme uvítali, protože bylo období – a stále trvá - kdy byl malý zájem o řemeslné obory. Díky projektu se začali žáci hlásit ve větším počtu,“ uvedl zástupce ředitele ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy Miroslav Knapil. Benefity, které firma nabízí, jsou podle něj zajímavé i pro rodiče žáků, kterým například příspěvek na ubytování nebo cestovné šetří peníze. Podobně si jiné firmy vychovávají třeba budoucí řezníky nebo pekaře.

Skomírající studijní obory se léta snaží podporovat i stát. Například Královéhradeckému kraji se loni podařilo zastavit úbytek učňů na nejohroženějších oborech. Jihomoravský kraj vyplácí učňovská stipendia pro vybrané obory už od roku 2010. Vyučených řemeslníku je přesto stále málo: Zatímco v 90. letech se jen v Brně každý rok vyučily stovky zedníků, dnes jsou to zhruba dvě až tři desítky.