Výhodnější poloha nádraží v Brně? Studii mají udělat autoři odsunu

Brno - Která poloha hlavního vlakového nádraží v Brně bude výhodnější? Odpověď hledají správci železnice. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) už s firmami podepsala smlouvu na zhotovení takzvané studie proveditelnosti. Už teď je ale zřejmé, že konečné výsledky analýzy nebudou k dispozici před plánovaným referendem o poloze nádraží. A objevily se i pochybnosti kolem výběru firem, které mají studii zpracovat.

„Od začátku se počítalo s tím, že ze studie proveditelnosti budeme získávat výsledky průběžně. Pořád se ale počítá s termínem léto 2016, kdy už budou nejdůležitější výstupy na stole,“ okomentoval situaci náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ). Finální výsledky studie mají být podle smlouvy k dispozici do 18 měsíců od podpisu, tedy do 20. listopadu 2016. Jenže tou dobou už bude zřejmě po referendu, ve kterém budou Brňané hlasovat o tom, zda chtějí nádraží v centru, nebo dál, takzvaně v poloze „u řeky“.

Brněnští zastupitelé totiž slíbili uspořádání referenda na příští rok, souběžně s podzimními krajskými volbami. Studie přitom měla být jedním z podkladů, aby se lidé mohli rozhodnout, kde má železniční uzel stát. 

Proveditelnost posoudí projektanti odsunu

Ve veřejné soutěži na vypracování studie proveditelnosti zvítězilo sdružení tří firem: Sudop Brno, Moravia Consult a AF CityPlan. První dvě jmenované přitom v minulosti vyprojektovaly samotný odsun nádraží. Výsledek zakázky zkoumal i antimonopolní úřad (ÚOHS), kam se odvolala vyřazená firma Helika. Úředníci z ÚOHS prý ale problém nenašli. A možný střet zájmů nevidí ani správce kolejí. „Vítězné sdružení firem nebude rozhodovat o konečné poloze nádraží, ale bude pouze připravovat podklady pro řídící výbor,“ argumentuje Marek Illiaš z tiskového odboru SŽDC.

Video Studie proveditelnosti posoudí varianty brněnského nádraží
video

Studie proveditelnosti posoudí varianty brněnského nádraží

Naopak náměstek brněnského primátora považuje výběr firem za poškození důvěryhodnosti celého procesu. „Ve chvíli, kdy je vyloučená firma, která je nezávislá a nabídne cenu o milion korun levnější, a přitom vyhraje výběrové řízení společnost, kterou z většiny tvoří autoři jedné z těch dvou posuzovaných variant, tak to rozhodně nevytváří důvěryhodný obraz,“ vysvětlil Ander.

Jednoznačnou odpověď na otázku, kam s nádražím, nemá ani vláda. Ta současná chce obrousit hrany usnesení z roku 2002, kdy Zemanův kabinet otevřeně podpořil přesun nádraží. Nádraží jako téma k diskusi ale ve středu odsunula i Sobotkova vláda - na některé z příštích zasedání.

Návrh usnesení Vlády České republiky
Zdroj: ČT24

Za posledních 20 let město podle odhadů investovalo do dokumentů, studií nebo architektonických soutěží souvisejících s nádražím až 100 milionů korun. Jen půl milionu spolknul třeba propagační klip. A studie proveditelnosti vyjde na více než 17 milionů korun.