Nový větrník na Mravenečníku dostal zelenou. Podle kraje nezákonně

Jeseníky - Tři větrníky, které jsou na jesenickém vrcholu Mravenečník, by měla nahradit nová elektrárna. Usiluje o to firma Benoco a šumperský stavební úřad s ní už podepsal veřejnoprávní smlouvu o provedení stavby. Ochránci přírody protestují. Větrníky tam byly povolené pouze jako dočasná stavba, jsou již nefunkční a do roku 2018 měla být lokalita uvedena do původního stavu. Ochránci se obrátili na Olomoucký krajský úřad, který konstatoval, že rozhodnutí stavebního úřadu je v rozporu se zákonem.

Větrná farma složená ze tří tubusů, z nichž nejvyšší má šedesát metrů, stojí na Mravenečníku ve výšce asi 1150 metrů nad mořem od roku 1998. Šlo o zkušební provoz firmy ČEZ. Všechny tři větrníky jsou již mimo provoz. Do tří let se mají zbourat. Farmu ale odkoupila plzeňská firma Benoco a plánuje na jejich místě postavit novou elektrárnu s jedním větrníkem, který by byl vysoký přes sto metrů. Záměr prezentuje jako rekonstrukci.

„Nemáme nic proti alternativním zdrojům energie, ale na vrcholcích hor by takové stavby stát neměly. Konkrétně v tomto případě by tak vysoký větrník zásadně narušil krajinný ráz vrcholků Jeseníků,“ uvedl Marcel Minář z Českého svazu ochránců přírody. Naopak souhlas se stavbou dal stavební odbor v Šumperku. Ochránci přírody se proto obrátili na Olomoucký kraj. A ten už dospěl k závěru, že podřízený úřad pochybil v několika bodech.

„Šumperský stavební úřad chybně vyhodnotil charakter záměru. Je posuzován jako stavební úpravy, ve skutečnosti se jedná o zcela novou stavbu,“ uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Dodala, že smlouvy byly navíc uzavřeny bez správního a územního řízení, k jednání nebyli přizváni ochránci přírody ani zástupce firmy ČEZ. „Zahájili jsme přezkumné řízení,“ potvrdila mluvčí.

Video Ochranáři bojují proti další větrné elektrárně
video

Ochranáři bojují proti další větrné elektrárně

Šumperský úřad tvrdí, že jde jen o rekonstrukci

Šumperský úřad s tím ale nesouhlasí a podal odvolání. „Jedná se opravdu o rekonstrukci, o stavební úpravy,“ prohlásila mluvčí Šumperku Olga Hejduková. Záměr firmy, která slibuje, že zastaralé elektrárny nahradí nejmodernější technologií a na místě vybuduje také veřejně přístupné ekologické centrum, zatím zastavený není. Další postup vyplyne z výsledku přezkumného řízení.

Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky v minulosti novou elektrárnu opakovaně odmítala. Až nedávno odvolaná vedoucí správy Michaela Pruknerová vydala souhlasné stanovisko. Na základě houževnaté kritiky členů několika občanských sdružení, kteří si na ni stěžovali a napadli řadu jejích rozhodnutí, ji Agentura ochrany přírody a krajiny v březnu odvolala. Kritizována byla právě i za souhlasné stanovisko k nové větrné elektrárně v cenné lokalitě chráněné krajinné oblasti.