V Náchodě je rozkopaná silnice, kamiony stojí hodiny již před městem

Náchod – Takřka nepřetržitý dopravní kolaps zažívá v posledních dnech Náchod. Hlavní silnice ve městě je rozkopaná, policie musí provoz občas zcela zastavit a kamiony odstavit ještě před Náchodem. Město sice trpí velmi hustou dopravou již bezmála deset let od otevření dálnice do Hradce Králové, následky prací na silnici jsou však i tak obzvláště špatné.
Video Kvůli rozkopané silnici v Náchodě kolabuje doprava
video

Kvůli rozkopané silnici v Náchodě kolabuje doprava

Neustávající řada kamionů a nikdy nenaplněné sliby obchvatu jsou v Náchodě již standardem. Nyní je ale ještě hůře než kdy dříve. Ve městě se opravuje silnice I/33, kterou využívají především nákladní auta k cestě z Čech na severozápad Polska. Od té doby se dennodenně stává, že se fronta aut v centru vůbec nehýbe. „Nemáme alternativní objízdnou trasu. Pokud kamiony přijedou, ucpe se to tady,“ vysvětlil příčinu náchodský starosta Jan Birke (ČSSD).

Za poslední týden museli policisté dvakrát odstavit nákladní auta daleko před městem. Řidiči potom čekali na průjezd i tři hodiny. „Komunikace vůbec neunesla ten provoz,“ poznamenal dopravní policista Petr Špaček. Náchodští přitom očekávají, že se situace ještě zhorší, protože příští týden začnou opravy i na kruhovém objezdu v Náchodě.

Podle policie existuje jediný způsob, jak situaci zlepšit: do Náchoda vůbec nejezdit. K dálkovým cestám do Polska nyní lépe poslouží trasy přes Harrachov nebo Ostravu. V prvních dnech uzavírky se zdálo, že tak řidiči skutečně činí, kamionů očividně ubylo. Poté se však řidiči na náchodskou trasu vrátili.

Náchodská silnice je přetížená od doby, kdy do Hradce Králové začaly přijíždět kamiony po dálnici. Tehdy se stal Náchod nejrychlejší možností, jak se dostat do Vratislavi a odtud do řady dalších významných polských měst. Náchodští se dlouhodobě dožadují obchvatu, opakovaně proto pořádali i blokády hlavní silnice. Dosud se ho však nedočkali. Ostatně hustý provoz v Náchodě má být pouze dočasně – výhledově totiž má hradecká dálnice vést až na hranice. Její stavba severně od Jaroměře ale zatím nemá žádný termín, kdy by měla vzniknout.