Zbrojařský veletrh IDET vystoupil z utajení

Brno – Vůbec poprvé se pro veřejnost otvírá mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Na brněnské výstaviště se na něj přijelo prezentovat 331 firem z 20 zemí, ale i česká armáda, policie a hasiči. Zatímco návštěvníci na veletrh míří za technikou, kterou jinde neuvidí, skupina aktivistů dnes před výstavištěm protestovala proti zbrojnímu průmyslu. Na IDET dorazily i špičky české armády a ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který při zahájení poukázal na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě.

Tanky, obrněná vozidla, ale i kompletní zázemí, v jakém bydlí čeští vojáci na zahraničních misích. Brněnské výstaviště obsadili vojáci a zbrojařské firmy, které dorazily na veletrh IDET. Letos poprvé se mezi pavilony neprochází jen lidé ze zbrojařského byznysu. „IDET byl vždy nepřístupný pro veřejnost, ale my jsme letos udělali změnu: v úterý a ve středu odpoledne a celý čtvrtek je otevřeno i pro veřejnost,“ uvedl armádní generál v záloze a poradce ředitele veletrhu Pavel Štefka.

Návštěvníci na veletrzích uvidí například automatizovaný robotický pozemní systém Taros V2 nebo systém pro kontrolu podvozků vozidel Kerberos 3D Vision. K vidění jsou i armádní Pandury.

Obě strany mince

Bezpečnostní situace ve světě se za poslední dva roky nepříjemně změnila, upozornil na zahájení veletrhu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Prohlásil, že Českou republiku zneklidňují agresivní kroky států s velmocenskými ambicemi, konkrétní zemi ale nejmenoval. Podle něj si z aktuální situace bere český stát ponaučení, které se týká i nákupu vojenské techniky. „Samotná kvalita a cena už nestačí, důležité je i množství a původ našeho vybavení. Na oboje se v minulosti tak trochu pozapomnělo,“ uvedl Stropnický s tím, že ministerstvo bude upřednostňovat participaci českých firem.

To, že se českým zbrojařům daří a rostou jim zisky, potvrdila nedávno i Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Loni české firmy vyvezly vojenský materiál skoro za 12 miliard korun a podle AOBP jde o nejlepší výsledek od roku 1994. Meziročně je to totiž více než padesátiprocentní navýšení. Export je přitom pro české zbrojařské firmy zásadní, představuje devadesát procent jejich produkce. V jiných členských zemích NATO je to jen třetina. To, zda se čeští zbrojaři také více uplatní na domácím trhu, bude podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) záležet na tom, do jaké míry bude česká armáda přezbrojovat a jaké na to bude mít prostředky.

6 minut
Mládek: Zájem je o klasické zbraně až po radary
Zdroj: ČT24

Česká armáda počítá v budoucnu s hojnějším využitím bezpilotních prostředků, především pro průzkum terénu. Využívají je čeští vojáci v Afghánistánu. Patrně největší využití v Česku měly zatím drony ve Vrběticích na Zlínsku, kde byly použity po výbuchu v areálu muničních skladů k leteckému průzkumu.

Zatímco pro jedny jsou zbraně nástroj k obraně, pro druhé jde o nástroj k zabíjení. Před branami výstaviště protestovalo asi 15 aktivistů, kterým se nelíbí, že veletržní akce podporuje obchod se zbraněmi. Jejich mluvčí Peter Tkáč z hnutí Nesehnutí uvedl, že Česko vyváží zbraně i do problematických zemí, jako jsou Egypt, Alžírsko nebo Jemen. Před výstaviště dorazila skupina oblečená za smrtky s transparentem „Brno obchází smrt!“. Protesty proti Idetu jsou ale každým ročníkem mírnější.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 3 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 5 hhodinami

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
před 5 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
před 14 hhodinami

Za loňským požárem v Národním divadle byl nejspíš nedopalek cigarety

Loňský požár v historické budově Národního divadla způsobil škodu 2,5 milionu korun, prvotní odhad přitom byl deset milionů. Policie ukončila prověřování události, trestný čin nezjistila, požár pravděpodobně vznikl od nedopalku cigarety, sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. V technickém zázemí divadla hořelo loni 26. listopadu odpoledne, u požáru zasahovaly desítky hasičů.
9. 4. 2025

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
9. 4. 2025

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
9. 4. 2025
Načítání...