Prostituce mizí z ulic. Na privátu se ale ženy pomoci nedovolají

Brno – Sexuální služby se stěhují z ulic do privátů. V Brně třeba kvůli necelý rok staré vyhlášce, která zakazuje nabízení i využívání sexuálních služeb na všech veřejných místech ve městě. V zamčených bytech ale hrozí prostitutkám mnohem větší nebezpečí, upozorňuje nezisková organizace Rozkoš bez rizika. Víc než polovina žen zažila facky a kopance, desetina málem přišla o život. Jejich zkušenosti zprostředkuje nový film.

Jste to vy, kdo by si měl určovat pravidla hry. Základní poučka, kterou dává mužům a ženám pracujícím v sexbyznyse organizace Rozkoš bez rizika. Obzvlášť ženy ale mají menší šanci se ubránit, pokud je klient napadne nebo si chce vynutit další „služby“. A v privátu, kde se potkává jen klient s prostitukou, se sexuální pracovnice dovolá pomoci nejhůř.

Napadení prožila i Miroslava Slívová. „Určitě tomu šlo předejít, ale v té době jsem si to neuvědomovala. Byl to člověk, do kterého byste to neřekli, já jsem to vůbec nečekala,“ říká žena, která napadení zažila před více než deseti lety. „Skočil po mně, začal mě škrtit, já jsem po nějaké době ztratila vědomí a zůstala jsem v bezvědomí,“ vzpomíná Slívová. Napadení naštěstí přežila. „Ovlivnilo mě to natolik, že jsem ze sexbyznysu odešla,“ dodala. Tolik štěstí jako Miroslava Slívová nemělo za posledních deset let nejméně 22 sexuálních pracovnic, které byly zavražděny.

Video Miroslava Slívová přežila napadení jedním ze svých klientů
video

Miroslava Slívová přežila napadení jedním ze svých klientů

Ze zkušeností prostitutek poskládala Rozkoš bez rizika celý půlhodinový film. „Snímek chceme ženám promítat, budeme si o těch situacích povídat a ukazovat si, jak se jim vyhnout,“ vysvětlila autorka scénáře a ředitelka Rozkoše bez rizika Hana Malinová.

Návody na to, jak rozpoznat násilníka a předejít nebezpečným situacím, sesbírali pracovnici Rozkoše bez rizika také od svých klientek. „Mezi úspěšné strategie patří třeba předstírání, že v bytě je ještě někdo jiný – nejlépe muž. Dají se boty pod věšák nebo podobně,“ prozradila Malinová.

Sexuální násilí. Proč se nikdo neptá? 1.37 MB
Průvodce bezpečnější prací v sexbyznyse 3.42 MB

Město sex v ulicích nechce

Rozkoš bez rizika dlouhodobě kritizuje represivní vyhlášky a nařízení, která podle nich jen zhoršují postavení osob v sexuálním byznysu. Jednou z taktových je podle nich i loňská vyhláška města Brna. Ta měla od července 2014 dostat prostituci z brněnských ulic. Zastupitelé do vyhlášky zakotvili tresty nejen pro ty, kdo sex na ulici nabízejí, ale i pro jejich klienty. Strážníci jim mohou uložit blokovou pokutu do výše tisíc korun, v případě přestupkového řízení je to až 30 tisíc.

Jenže jak v pondělí v noci vyzkoušel štáb ČT, na některých ulicích sexuální byznys funguje dál, vyhlášce navzdory. „Pokud jde o počty pokut, ty se za dobu platnosti vyhlášky téměř zdvojnásobily,“ říká mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Ženy si ale z pokut nic nedělají a na ulici se klidně ještě tentýž večer vrátí. 

Video Bez komentáře: Prostituce z ulic Brna nezmizela
video

Bez komentáře: Prostituce z ulic Brna nezmizela

Cílem organizací pomáhajících prostitutkám je spíš vytvořit bezpečná místa, kde by ženy mohly své služby nabízet. To by ale vyžadovalo legalizaci „nejstaršího řemesla“, která se v dohledné době nechystá. Prostitutek v ulicích je navíc minimum, podle statistik je takto nabízí jen zhruba pět procent sexuálních pracovníků.

Prostituce mizí z ulic do klubů

klub      2351     84,7 %

privát    226       8,1 %

ulice      146       5,3 %

jiné       52        1,9 %

Celkový součet - 2775 prostitutek, klientek Rozkoše bez rizika

Zdroj: Rozkoš bez rizika (data pocházejí z roku 2012)


Prostituci na svém území v současnosti reguluje vyhláškou 35 měst a obcí v České republice. Plošný zákaz prostituce na veřejných prostranstvích platí kromě Brna také v Praze nebo ve Znojmě. Všechny vyhlášky cílí na nabízení a poskytování sexuálních služeb. Využívání a vyhledávání prostituce je zakázáno na 23 místech včetně Brna a Znojma. Tam se navíc vyhláška vztahuje i na veřejná prostranství mimo město směrem k rakouským hranicím.

Města, která regulují prostituci

Praha, Plzeň, Brno, Cheb, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Ostrov, Sokolov, Železná Ruda, Vejprnice, Karviná, český Těšín, Chotěbuz, Znojmo, Varnsdorf, Svor, Chomutov, Děčín, Dubí, Hora sv. Šebestiána, Křimov, Klášterec nad Ohří, Vejprty, Bílina, Písek, Horní Vltavice, Strážný, Vimperk, Kaplice, České Velenice, České Budějovice, Dolní Dvořiště, Kladno, Drahelčice, Rudná u Prahy.

Zdroj: Rozkoš bez rizika