Milovický park přišel o 400milionovou dotaci

Milovice – Vědecko-technický park v Milovicích přišel o skoro 400milionovou dotaci, započatý projekt tak zřejmě skončí. Ministerstvo průmyslu dotaci odebralo, protože by se park nestihl dokončit v termínu, uvedl mluvčí František Kotrba. Dotace bude podle něj využita na jiné projekty. Podle původního plánu měla být stavba dokončena letos v červnu.

Výzkumný park s aerodynamickým tunelem měla provozovat společnost VTP AT Milovice. Firma už dostala proplacenou první etapu prací za přibližně 28 milionů korun, tyto peníze bude muset vrátit.

Výstavba parku začala loni v březnu. „V následujícím období bohužel došlo k řadě okolností, které zamezily hladkému pokračování realizace projektu, především s ohledem na neúspěšně realizovaná výběrová řízení na dodavatele stavební a technologické částí díla,“ uvedl Kotrba.   

Podle mluvčího navrhla letos v březnu firma VTP AT Milovice celý projekt upravit tak, aby se ho za nižší náklady povedlo dokončit včas. „Jím předložená dokumentace prokazující reálnou možnost dokončení projektu do 31. prosince 2015, kdy definitivně končí možnost proplácet z Operačního programu podnikání a inovace, byla bohužel z pohledu poskytovatele nedostatečná a neobsahovala zásadní podklady prokazující reálnou šanci dílo dokončit z pohledu technologického i z pohledu zajištění finančních zdrojů,“ doplnil Kotrba. 

Opuštěná stavba u Milovic
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Starosta Milovic Milan Pour (ANO) poznamenal, že od konce minulého roku, kdy se stal starostou, na projektu žádná významná stavební činnost nebyla. Letos v únoru se mu podařilo po několika měsících sjednat s firmou VTP AT Milovice schůzku. „Na tom jednání jsem byl informován, že došlo ke změnám ve vlastnické struktuře společnosti a že nám budou představeny nové osoby, které budou jednat jménem té společnosti. Do současné doby se tak ale nestalo,“ řekl starosta. Dodal, že aktuální situace je pro něj zklamáním. „Projekt mohl pro místní občany přinést další pracovní příležitosti,“ uvedl.  

Vědeckotechnický park měl poskytnout zázemí pro komerční výzkumné aktivity i prostor pro spolupráci mezi vědeckým a podnikatelským sektorem. Komplex měl nabídnout více než 8000 metrů čtverečních vybavených kancelářských a laboratorních ploch, zejména pro automobilový průmysl a pro odvětví udržitelné energetiky. Součástí by měl být i aerodynamický tunel, ve kterém by experti testovali nová auta.