Kam s ním? Klasickou otázku řeší s desetitisíci kontejnery Pražské služby

Praha - Pražské služby prodají přebývající kontejnery a popelnice jen v případě, že dostanou velmi výhodnou nabídku. 36 tisíc kusů kontejnerů přitom bez využití leží na jejich pozemcích. Podnik je loni koupil na žádost většinového vlastníka, tedy pražského magistrátu, který chtěl, aby Pražské služby svážely odpad v celém městě. Nové vedení města ale zatím situaci vyhodnocuje. Stávající smlouva na svoz odpadu totiž končí, a tak musí vypsat nové výběrové řízení.

Podnik kontejnery podle informací České televize vysoutěžil za 50 milionů korun. Co s těmito popelnicemi bude do budoucna, dnes řešilo i představenstvo Pražských služeb. Zatím je bere jako zásoby pro pravidelné výměny. „36 tisíc kontejnerů by nám vystačilo až na dva a půl roku, další možností je prodej, a to v případě velmi výhodné nabídky,“ upřesnil mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Desítky tisíc kontejnerů a popelnic musely Pražské služby nakoupit kvůli tomu, že jim Magistrát chtěl dát na starost svoz odpadu v celém hlavním městě, tenhle záměr ale nevyšel. „Nákup kontejnerů je manažerským rozhodnutím společnosti,“ řekl Jiří Vávra, bývalý náměstek primátora, který měl Pražské služby na starosti. Kdyby Pražské služby čekaly až na přidělení zakázky, podle Vávry už by nestihly služby zajistit. Když minoritní akcionář od smlouvy odstoupil, nebylo to podle Vávry fér, nicméně šlo o podnikatelské riziko Pražských služeb. „Myslím si, že tam převládly jiné zájmy. Ta nabídka Prahy je velmi zajímavá,“ domnívá se Vávra.

Většina - tedy 77 % podniku Pražské služby patří městu, zbytek vlastní společnost AVE CZ, která je zároveň jedním z jeho konkurentů. Jenže podle stále platného nařízení musí být Pražské služby připravené převzít svoz odpadu v celé Praze. 

Video Vávra: Nakoupit kontejnery bylo manažerským rozhodnutím Pražských služeb
video

Vávra: Nakoupit kontejnery bylo manažerským rozhodnutím Pražských služeb

Vávra: Nakoupit kontejnery bylo manažerským rozhodnutím Pražských služeb

Kam s ním? Klasickou otázku řeší s desetitisíci kontejnerů Pražské služby