Squatteři uklízeli kliniku, první přednášky tam chtějí mít už v dubnu

Praha - Squatteři se dnes vrátili do bývalé kliniky na pražském Žižkově. Tentokrát už legálně – čistili zahradu nebo škrábali omítky. Na veřejnou brigádu dorazila asi stovka lidí. Až dům vyčistí, plánují výstavy, divadelní představení či koncerty. Přestože je z domu v prosinci vyhnala policie, stát jim nedávno objekt na rok propůjčil. Pak tam má vzniknout sídlo Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Video Na brigádu dorazila stovka lidí
video

Na brigádu dorazila stovka lidí

Iniciativa Klinika plánuje, že bude v budově tělocvična, sál pro koncerty nebo divadelní představení i místnost pro vernisáže. Rodiče pak plánují i dětskou skupinu Mama Tata kolektiv. Přesto, že před sebou mají squateři ještě hodně práce, s otevřením Kliniky nechtějí otálet. První přednášky či divadelní představení by se tam mohly konat už v dubnu.

Podle Arnošta Nováka má iniciativa podepsanou smlouvu o bezplatném pronájmu, pokud by se jim podařilo zprovoznit dodávky vody nebo elektřiny, tak za ty budou platit. Budovu ale mohou užívat pouze rok: „Ta výpůjčka s iniciativou Klinika může být pouze do té doby, dokud Generální inspekce bezpečnostních sborů nepřevezme příslušné hospodaření,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Squatteři se však nehodlají vzdát a doufají, že jim dům zůstane i za rok. Část z nich už tu i bydlí. „Já tady v tuhle chvíli žít hodlám. Láká mě to, protože je mi blízký nějaký komunitní způsob bydlení,“ vysvětluje jeden ze squatterů.