Hrůzy lágru ve Svatobořicích připomene nové muzeum

Svatobořice - Utrpení lidí poslaných za války do internačního tábora by mělo připomenout nové muzeum. To vznikne v místě bývalého internačního tábora ve Svatobořicích na Kyjovsku. Ten tam fungoval mezi roky 1942 a 1945 a dnes ho připomíná jen osamocený pomník. Nadšencům se pro záměr už podařilo získat jednu z budov přímo v areálu tábora - bývalou jídelnu.

Svatobořické děti v pořadu o Heydrichovi

Devadesátiletý Stanislav Bodlák skončil za války v internačním táboře kvůli tomu, že jeho bratr utekl do Británie a vstoupil do královského letectva. Dům číslo devět, který se v areálu nachází, si dobře pamatuje i po sedmdesáti letech. „Leželi jsme vedle sebe jako v každým jiným lágru, ale bylo nás tam dost, kdybych to spočítal, možná nás tam bylo na té světnici dvanáct nebo čtrnáct,“ vzpomněl si Bodlák.

Tábor ve Svatobořicích byl jedním z těch, které nacisté zřídili pro rodinné příslušníky těch, co za války emigrovali, aby se zapojili do zahraničního odboje. Ocitly se tam také děti těch, které gestapo po atentátu na zastupujícího říšského kancléře Reinharda Heydricha popravilo nebo poslalo do koncentračních táborů.

„Tábor byl založen v září 1942 na základě tzv. akce E (od slova emigranti), kterou nařídil státní tajemník při úřadu říšského protektora K.H. Frank. Jejím cílem bylo shromáždit rodinné příslušníky lidí, o kterých se vědělo, že aktivně bojují proti nacistickému Německu,“ vysvětloval v Událostech, komentářích historik Petr Koura. V rámci akce E pobývali v táboře např. sochař Otakar Špaňiel, bratr Jiřího Voskovce nebo bratr generála Svobody. 

Heydrichiáda v roce 1942 změnila Ireně Hešové život. Její rodiče byli za pomoc atentátníkům popraveni, ona sama skončila v internačním táboře Svatobořice. Jako patnáctiletá se zde snažila pomoci menším dětem a nahrazovat jim matku. Svůj příběh vypráví novým generacím a zítra za to dostane cenu Český patriot. Více o příběhu Ireny Hešové čtěte zde.

Za tři válečné roky prošly internačním táborem víc než tři tisíce lidí. „Tady umírali lidé, kteří byli biti, vyslýchání. Mnozí z nich byli odsud přímo posláni třeba do Osvětimi, nebo do Terezína,“ řekl iniciátor projektu Jan Kux. Věznění žili za třímetrovým, neprůhledným, dřevěným plotem, za ostnatými dráty a pod dozorem ozbrojených hlídek v kulometných věžích.

3 minuty
Ve Svatobořicích vznikne muzeum lágru
Zdroj: ČT24

Oběti připomíná jen pomníček

Zhruba stovku lidí, kteří útrapy internačního tábora nepřežili, nyní připomíná jen malý pomník. Letos na podzim by se ale mělo otevřít přímo v areálu bývalého lágru muzem. V něm by už zapomenuté utrpení připomněly zejména dobové fotografie.

Získat pro projekt vhodné místo pomohl místním nadšencům podnikatel Josef Kouřil. Ten také zaplatí většinu z čtyřmilionových nákladů. Pro vznik muzea obětoval i své obchodní plány. „V té budově měla být stolařská dílna,“ uvedl podporovatel projektu Kouřil. Nová expozice by se měla otevřít návštěvníkům letos na podzim a nadšenci doufají, že ji na důstojném místě doplní i nový památník.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
11:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
14:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 4 hhodinami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 4 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 7 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 11 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...